Přinášíme několik rad, jak se orientovat v koupi nemovitosti

Koupě bytu je investice, kterou uděláte obvykle jednou, dvakrát za život. Právě proto byste měli být při rozhodování, jaký byt pořídit, velmi opatrní. Na co si dát pozor a jak poznat makléře, kterému je lépe se vyhnout, aby vám po koupi bytu nezbyly jen oči pro pláč? Jste v podobné životní fázi? Pak se pojďme podívat na to, jak při koupi nemovitosti postupovat.

Během jednání s realitním makléřem je možné smlouvat. Není proto nutné přistoupit na první navrženou výši provize, můžete se pokusit dostat cenu za služby níž. Nezapomínejte, že vy jste zákazník a tak, pokud se vám něco nezdá, můžete trvat na změně. Pokud nemáte s koupí bytu žádné zkušenosti, pravděpodobně nemáte příliš jasno v tom, jaká by měla být jeho cena. Proto byste měli začít samostudiem ještě před tím, než budete chtít koupi bytu uskutečnit. Abyste byli dobře informovaní o cenách bytů ve městě, kde ho chcete koupit, je třeba začít s bádáním třeba i čtyři měsíce předem. Mnoho majitelů nemovitostí se totiž zprvu snaží prodat své byty či domy za vyšší sumy, avšak po čase je sníží. Ceny, za které se nemovitosti inzerují, se v praxi vlastně většinou ani neprodávají.

Realitní kanceláře prodávají většinu nemovitostí. To pro vás může být výhoda, protože makléř se snaží byt co nejrychleji prodat a tak bude korigovat představy o ceně prodejce. Jsou zde ale i majitelé, kteří na koupi nespěchají, a tak čekají na neznalého kupce, který si za nemovitost klidně připlatí například kvůli lokalitě. Ve většině případů ale majitel nechce byt prodávat do nekonečna a tak je pravděpodobné, pokud uvidí váš vážný zájem, že na určitou slevu přistoupí. Značnou výhodou může být i to, že máte v ruce hotovost a průběh prodeje tedy není nejistý tím, že na nemovitost nedostanete hypotéku, tak můžete požadovat větší slevu. Prodej totiž proběhne rychle, bez čekání. Měli byste trvat na tom, že vše, co jste ujednali s majitelem bytu, bude ve smlouvě. Kromě ceny a data uvolnění bytu trvejte na prohlášení prodávajícího, že s bytem nejsou spojené žádné závazky, není předmětem zástavy, nevázne na něm žádné břímě a že v době přepisu na vás už zde nebude mít nikdo trvalé bydliště.