Máte pozemek a nevíte co s ním? Možnosti využití, výstavby nebo prodeje

Vlastnit pozemek je dnes pro mnohé výhodou – obzvlášť v době, kdy ceny nemovitostí stoupají a nabídka se zmenšuje. Pokud jste pozemek zdědili, koupili jako investici, nebo ho máte už roky a stále ho nijak nevyužíváte, možná přemýšlíte, co s ním dál. Měli byste stavět? Využít ho k rekreaci? Nebo raději výhodně prodat? V tomto článku si představíme možnosti, jak s pozemkem naložit, co vše si ověřit, než začnete plánovat, a proč se vyplatí jednat právě teď.

Prvním krokem je zjistit územní plán

Ať už máte pozemek ve městě nebo na vesnici, prvním a zcela zásadním krokem je zjistit, jaký je jeho statut podle územního plánu obce. Ten totiž určuje, k čemu lze daný pozemek využít a jaká omezení s tím mohou být spojena.

Kde územní plán najít?

Územní plán obvykle najdete na webových stránkách obce nebo ho můžete získat na stavebním úřadě. Důležité je zjistit:

  • zda je pozemek veden jako stavební, zemědělský, rekreační nebo jinak,
  • jaká je v dané oblasti zastavitelnost, typy povolené výstavby a koeficient využití plochy,
  • zda se na pozemku nenacházejí ochranná pásma, chráněná území nebo jiné limity.

Pokud má pozemek potenciál pro výstavbu, může mít výrazně vyšší hodnotu než pozemek určený jen pro zemědělství nebo rekreaci.

Možnosti výstavby: od rodinného domu po chatu

Pokud územní plán umožňuje výstavbu, nabízí se otázka: co na pozemku postavit? Odpověď závisí nejen na vašich finančních možnostech, ale i na vybavenosti pozemku a jeho umístění.

Stavební pozemek

Máte-li plnohodnotný stavební pozemek se zavedenými inženýrskými sítěmi (elektřina, voda, kanalizace, plyn), můžete zde postavit klasický rodinný dům. Pokud sítě chybí, je nutné prověřit možnosti jejich napojení, případně investovat do studny a septiku.

Rekreační pozemek

I pokud pozemek není stavební, můžete ho využít k výstavbě menší rekreační stavby, například chaty nebo mobilheimu. Nutné je ovšem dodržet limity dané územním plánem a konzultovat vše se stavebním úřadem.

Mobilní či modulové bydlení

Stále více lidí se uchyluje k tzv. „tiny houses“ nebo modulovým stavbám, které často nevyžadují klasické stavební povolení. Jsou levnější, rychlejší na výstavbu a ideální pro víkendové využití nebo i jako startovací bydlení.

Pozemek jako místo pro relax a rekreaci

Nemusíte stavět, abyste pozemek využili. Zejména u menších parcel v přírodě se nabízí možnost rekreačního využití – zahrádkaření, umístění pergoly, bazénu, pěstování ovoce a zeleniny nebo prosté užívání si klidu.

Pozemek se tak může stát:

  • víkendovým útočištěm bez nutnosti investic do stavby,
  • místem pro karavan či stanování s rodinou,
  • zahradou s ovocnými stromy, bylinkami a místem k odpočinku.

V některých případech lze na takovém pozemku v budoucnu zažádat o změnu územního plánu – například při rozšíření zastavitelného území obce.

Kdy je lepší pozemek výhodně prodat

Pokud o výstavbě ani rekreačním využití neuvažujete, může být nejrozumnějším řešením prodej pozemku.

Zvlášť pokud:

  • se nachází v oblasti s rostoucí poptávkou po bydlení nebo výstavbě,
  • nemáte čas ani chuť pozemek udržovat,
  • potřebujete finance na jiné projekty nebo životní plány.

Díky aktuální vysoké poptávce a nízké nabídce se dá dosáhnout velmi zajímavé prodejní ceny. Platí to zejména pro parcely v obcích v blízkosti měst, v atraktivních turistických lokalitách nebo v místech s plánovaným rozvojem infrastruktury.

Rozhodujte se podle svých plánů a možností

Vlastnictví pozemku je příležitostí. Ať už se rozhodnete stavět, rekreovat nebo prodat, důležité je jednat promyšleně. Nezůstávejte v nejistotě – získejte co nejvíce informací o potenciálu své parcely, poraďte se s odborníky a zjistěte, jaká varianta se vám nejvíc vyplatí.

Pokud si nejste jisti, jakou cestou se vydat, můžete využít pomoc specialistů na pozemky, kteří vám pomohou nejen s odhadem ceny, ale i se zprostředkováním výhodného prodeje nebo s přípravou ke stavbě.

Napsat komentář