4 místa, která navštívit dřív, než zmizí z mapy

Cestování má znovu zelenou, což většinu lidí svádí k okamžitému sbalení kufrů a vyražením za dobrodružstvím. A je to tak naprosto v pořádku. Pokud se však váš travel list zaplnil za poslední rok desítkami destinací, začněte těmi, u kterých je, bohužel, velká pravděpodobnost, že zanedlouho zmizí z povrchu zemského. Bohužel je takových míst na světě víc než dost čili rozhodnout se, které se navštíví nejdříve, bude poněkud těžké. 

Mad a kdože? 

To je nestárnoucí hláška z animovaného filmu, který se vryl do povědomí i srdcí dětí a dospělých. Bohužel se může za pár let naprosto naplnit. Opravdu se mohou najít ti, kteří krásy Madagaskaru nebudou moct navštívit, dokonce nebudou ani vědět, co se zde ukrývalo a jací živočichové zde společně v jedné vzájemné symbióze žili.  

Podle vědců zhruba do třiceti let zmizí z map. Důvodem je především masivní odlesňování a také opakující se požáry. Aktuálně bylo zničeno už devadesát procent madagaskarských lesů, kde kromě lemurů žijí i jiní exotičtí tvorové. A samozřejmě nesmíme zapomenout na pytláctví, které je i zde obrovským rizikem. 

Útesy Seven Sisters brzy zaniknou 

V našem seznamu nesmí chybět ani anglické útesy Seven Sisters, které vypadají jako nalomená křída. Jedná se o jeden z nejvíce impozantních přírodních úkazů, mezi kterými kdysi údajně žilo sedm sester, z nichž každá měla svůj dům. Vliv na ztrácející se úkaz má především eroze, která z nich ubírá každým rokem více než třicet centimetrů. 

Bílá Aljaška může být minulostí 

Zhruba do třiceti let by měla být minulostí i bílá Aljaška. Zdejší panenská krajina, na které hraje kromě sněhu prim i led, by měla být pouze na plakátech. Globální oteplování se markantním způsobem podepisuje i na tomto přírodním zázraku. 

Maledivy jako dávno ztracený ráj? 

V současné době jsou Maledivy považovány za jedno z nejkrásnějších míst, kde se budete cítit jako v ráji. Ovšem zhruba do sta let se toto místo může v Indickém oceánu naprosto ztratit. Právě oceán má být zhoubou místa, kam si jezdíme nejen odpočinout, ale kde má řada lidí svůj domov.