I pokojové rostliny mohou pomoct od plísní. Jaké to dovedou?
Koupit si pokojovou rostlinu je jedna z věcí, ke které po nastěhování dochází velmi brzy. Pokojovky umí domácnost rozzářit, také ji zútulní a zpříjemní. Nemají však jen estetickou funkci, umí domov proměnit také ve zdravé místo k životu. Kromě toho, že čistí vzduch, některé umí pomoct od plísní, které se většinou objeví v rozích místností v domácnostech, které sužuje vysoká vlhkost.
Kapradí do sebe vlhkost vstřebá
Jednou z rostlin, která si hravě poradí s vysokou vlhkostí v bytě nebo domě, je kapradí. Aby nedocházelo k plísním, musí se vlhkost v interiéru pohybovat okolo padesáti procent. Pakliže hodnota stoupne k šedesáti, nevítaní společníci už okupují zdi jednotlivých místností v domě.
Kapradí by se mělo stát součástí hlavně takových místností, kde je vlhkost vzduchu často velmi vysoká. Například koupelny nebo ložnice v zimě by neměly pokojovku postrádat. Případně podobného efektu se dočkáte také s tradičním břečťanem, který opravdu nemusí zdobit pouze interiér.
Lopatkovec útočí přímo na plísně
Pokud se už stalo, že plísně okupují váš domov, vyzrajte na ně s lopatkovcem. Plísně bývají součástí domácností hlavně starších, pomineme-li důvod, že vznikají při velké vlhkosti. Právě starší domy bývají velmi špatně izolovány, případně nejsou izolovány vůbec.
Takový lopatkovec případnou vlhkost stahuje dolů a jelikož mu tolik nevadí průvan, jde také ruku v ruce se správným větráním, čímž se podílí na prevenci nebo následném odstraňování nevítaného hosta.
Rostliny umí zakročit i v případě jiných problémů
Pokojovky si však umí poradit také s řadou dalších problémů, mezi které patří například chemické látky ve vzduchu. Proti nim zakročuje dracéna nebo datlovník, i proto mají své místo v nejedné kanceláři. Zelenec se zase najde v domácnostech, které sídlí u prašných silnic.