Jak na lov úhořů, aneb chyby, kterým se vyhnout

V českých rybách se můžete setkat s mnoha různými druhy ryb. A kapři patří k těm nejaktivněji chytaným, jelikož jsou pro nás jaksi symboličtí. Nejlépe na ně platí návnady na kapry v podobě boilies, ale atraktivní pro ně je i tygří ořech. V případě, že jste se rozhodli vyzkoušet něco jiného, a sice chytit si třeba takového úhoře, což je velký adrenalin, pojďme si prozradit, jakým chybám se vyvarovat.

Nulové informování se o úhořích místech

Každý profesionální rybář ví, na jakých místech může čekat jaké druhy ryb. Zatímco některé vodní plochy jsou ideálním stanovištěm kaprů, najdou se také takzvaná „úhoří místa”, kde se to podle odhadu může hemžit právě těmito druhy ryb. 

Když si takové místo vytipujete, je nutné se o něm také dostatečně informovat. Takzvané úhoří místo totiž může být plné keříků nebo mělčin, ne-li hloubek, proto se o něm informujte, abyste byli připravení na všechny možné scénáře, až „zaberou”.

Manipulace s úhoři na břehu

Zejména začínající rybáři si neumí poradit s úhoři na břehu. Není tajemstvím ani pochyb o tom, že lov úhořů patří k nejatraktivnějším a nejvíce vzrušujícím okamžikům v rybářském životě, ale neměli bychom se upínat pouze na ten adrenalin, který budeme pociťovat, když ryba zabere.

S rybou se také musí správně manipulovat. Nevhodná je manipulace s utěrkami nebo ručníky. Po opakovaném odchytnutí úhoře ho totiž v této textilii vlivem jeho velké slizkosti neudržíte. Navíc úhoři jsou extrémně svalnaté ryby, na to taktéž pamatujte. Jejich udržení není snadné.

Nevhodný navazovací materiál

V čem se také chybuje, a to nejen v případě lovu úhořů, je volba navazovacího materiálu. Jak již bylo zmíněno, úhoři jsou velmi, velmi svalnaté ryby a tak se k nim musí přistupovat. Podchyťte tedy možné scénáře a pracujte s pevnými materiály, které si s úhoři poradí.

Jaké jsou oblíbené rybníky na rybaření v ČR

V České republice je mnoho krásných rybníků, které jsou oblíbené mezi rybáři. Níže uvádím několik nejpopulárnějších rybníků pro rybaření:

  • Rožmberk: Rybník Rožmberk se nachází v jižních Čechách nedaleko města Třeboň. Tento rybník je známý především pro své velké kapry a je oblíbeným místem mezi kapraři.
  • Olešná: V Moravskoslezském kraji, blízko města Frýdek-Místek je tato „přehrada“ oblíbeným místem pro rybáře.
  • Slezská Harta: Slezská Harta se nachází v Moravskoslezském kraji nedaleko města Opava. Tento rybník je známý především pro své dravé ryby, jako jsou štiky a candáti, a je oblíbeným místem mezi dravcovými rybáři.
  • Lipno: Lipenská přehrada se nachází v Jihočeském kraji nedaleko města Lipno nad Vltavou. Tento rybník je oblíbeným místem pro rybaření na kapry, ale také je zde možné chytat štiky, candáty a další dravé ryby.
  • Vranovská přehrada: Vranovská přehrada se nachází v Jihomoravském kraji nedaleko města Znojmo. Tento rybník je oblíbeným místem pro rybaření na kapry, ale také je zde možné chytat štiky, candáty a další dravé ryby.