Jak vybrat sprchové dveře do niky?

Máte v koupelně výklenek, do kterého plánujete umístit sprchové dveře? Tak pak budete potřebovat dveře do niky. Tento typ dveří vyrábí mnoho výrobců a tak je potřeba vyznat se ve všech dostupných variantách a mít tak všeobecný přehled, který vám pomůže v samotném výběru.  

 Sprchové dveře do niky nabízejí mnoho možností. Můžete si vybrat různá dekorovaná skla, šířky a rámové nebo bezrámové provedení. Dále pak způsob otvírání jako jsou například zlamovací dveře, zasunovací do strany anebo třeba klasické, které se otvírají ven i dovnitř. 

Jaké vybrat sklo

Na prvním místě ve výběru dveří je bezpečnostní sklo. Takové sklo zajistí, že pokud ve sprchovém koutu upadnete přímo na prosklenou tabuli, dojde k rozbití skla na malé neostré střepy, díky kterým se nepořežete. 

Sklo je na trhu dostupné v různých úpravách. Může to být například sklo zrcadlové, Durlux, Cristal Perly, kouřové nebo klasické čiré.

Bez vaničky nebo s vaničkou?

Umístění na vaničku nebo bez ní je mnohdy náročné rozhodnutí samo o sobě. Pokud vám rozměr niky dovoluje umístění na vaničku, tak určitě doporučujeme tuto variantu. Vanička už je z výrobny vyrobena s potřebným spádem pro odtok vody do kanálku, nestudí na nohou a navíc nemá spáry. Pokud volíte variantu bez vaničky. Může se stát, že vám bude vadit studená dlažba. Navíc toto umístění vyžaduje důkladné provedení potřebného spádu, který musí být vytvořen v určitém úhlu. U instalace na dlažbu je také zapotřebí řešit umístění na spáru, nebo mimo ni. 

S rámem nebo bez?

Opět velké dilema jestli kupovat variantu rámovou, částečně rámovou nebo rovnou bezrámovou. Pokud řešíte čistý design vaší koupelny, jednoznačně doporučujeme variantu bez rámů. 

Šířka dveří

Důležitá při výběru dveří je samotná šířka. Než dojdete k samotnému rozměru šířky, je žádoucí změřit otvor (niku) ve třech výškách tzn. v horní, střední a spodní části výklenku. Pokud se vám zdá, že ani jedna z šířek neodpovídá vašich rozměrům, je také zapotřebí podívat se a zjistit si přestavnou šířku. Například u šířky 900 mm může být přestavná šířka pro dveře do niky 875-925 mm. U tohoto příkladu má výrobce toleranci -25 mm; +25 mm. 

Teď už znáte možnosti, které sprchové dveře do niky nabízejí a dají se sehnat na našem trhu. Sprchový kout samozřejmě můžete doplnit například o sklápěcí sedátko, díky kterému se budete moci i pohodlně posadit. Důležitou součástí koutu je také sprchová baterie ať už nástěnná nebo podomítková.