Jaké barvy zvolit při malování pokojů

Možná o tom bude někdo pochybovat, ale je vědecky dokázáno, že barvy působí na lidskou psychiku. Některé barvy nás mohou rozrušovat, uklidňovat nebo také dokonce vzbuzovat vášeň. Proto je velice důležité, jakou barvou si daný pokoj vymalujete.

Než se do malování pustíte, je třeba si uvědomit, k čemu má pokoj sloužit a jak dlouhý čas tam budeme trávit. Díky dobře zvolené barvě se budete v pokoji cítit skvěle.

Pojďme se mrknout na pár typů pro výmalbu pokojů.

Uklidnění

Jako první se podíváme na barvu, která na nás působí uklidňujícím dojmem. Touto barvou je barva modrá. Velice záleží i na odstínu, který u modré barvy vybereme. Některé tóny mohou na člověka působit studeně a jiné naopak hřejivě. Je třeba se tedy při výběru na barvu soustředit, a vybrat tu pravou, tu která na nás bude mít nejlepší vliv. Modrá barva může vzbuzovat také inspiraci a neovlivňuje naše soustředění. Modrou barvu můžeme použít jak do malých tak velkých pokojů. Měla by se volit zejména do ložnic a pracoven. Pokud toužíte i po velice uklidňující koupeli, tak ani v koupelně tato barva není špatný nápad.

Pokud zrovna modrou barvu nemilujete, ale uklidňující a inspirativní efekt se vám zalíbil, zkuste sáhnout po zelené.

Dobrá nálada

Zda toužíte po optimistické a veselé náladě, sáhněte po žluté barvě. Tato barva člověka prostě skvěle naladí a také zahřeje. Takže pokud máte často sklon k depresím nebo špatné náladě je žlutá barva právě pro vás abyste to změnili. Barva je vhodná jak do dětského tak do obývacího pokoje.

Jestliže barevným stěnám zrovna nefandíte, můžete dát pokoji barevný tón díky doplňkům. Sami budete překvapeni, jak pokoj oživí a prokoukne, pokud se zaměříte na jednu dominantní barvu.