Jaké jsou možnosti pořízení rodinných domů?

Rodinné domy se stavěly už od nepaměti. Pravda, původní domy – tj. obydlí určené pro několik osob – byly jen velice jednoduché stavby. Původně měli jen jednu místnost, do které se muselo vlézt všechno. Následně se začaly stavět domy s několika místnostmi, podsklepené, patrové… A i dnes jde vývoj neustále dopředu. Na jaké typy domů můžeme narazit, a co si pod nimi představit? 

Bungalov 

Bungalovy jsou domy obvykle čtvercového půdorysu, stavěné z nenáročných materiálů (dřevo). Typické jsou také tím, že z velké většiny jsou jednopodlažní. Jsou energeticky úsporné a poměrně rychle postavené, protože k jejich montáži se používají prefabrikované díly.  

Atriový dům 

Pro tento dům je typické pouze jedno podlaží, a uzavřený dvorek. Na něm se nachází velká terasa a často také zapuštěný bazén. K tomuto dvorku vedou terasové dveře i všechna okna.  

Terasový dům 

Terasový dům se obvykle staví na terénu, který není rovný. Je to řešení, jak při stavbě využít i svah, který se na pozemku nachází, aniž by bylo nutné tento svah odstraňovat – což je velice finančně náročné. Obvyklou součástí terasových domů jsou balkonové terasy nebo střešní zahrady. 

Pasivní a nízkoenergetický dům 

Tento dům musí splňovat přísná kritéria energetických úspor. Například elektrickou energii zajišťují solární panely. Existují dva hlavní parametry, díky kterým může být dům považován za pasivní. Za prvé musí roční spotřeba tepla na vytápění dosahovat nižších hodnot než 15k Wh/m2 obytné plochy domu. Za druhé musí být roční využití všech energií menší než 120 kWh/m². 

Dřevostavby 

Některé domy mohou jako základní materiál používat dřevo. Jedná se o mnohem lepší tepelný izolátor, než jsou například cihly. Některé typy domů, jako je například bungalov či nízkoenergetický dům, mohou být vyrobeny jako domy zděné i jako dřevostavby. Dřevostavba by měla být levnější, než stavba klasického domu a také o něco rychlejší.