Jaké výhody nabízí LED osvětlení 

Po tom, co Evropská unie zakázala prodej žárovek s wolframovým vláknem, se výroba osvětlení začala ubírat jiným směrem. Ke slovu přišly úsporné žárovky a našly si své stálé místo. Vývoj se ale nezastavil a ke slovu se dostalo LED osvětlení, které aktuálně patří k nejoblíbenějšímu. Proč tomu tak je a jak si vybrat správně světelný zdroj? 

Proč je LED osvětlení trendy 

LED technologie přinesla výraznou úsporu energie. Jedná se o dost podstatný údaj, protože moderní společnost sází na ekologii a udržitelnost. Současně je její snahou snížit uhlíkovou stopu. LED žárovky jsou o 80 až 90 procent úspornější než žárovky klasické, které vynalezl Thomas Alva Edison. Jejich éra trvala více než sto dvacet let a ve své době tyto žárovky znamenaly výrazný posun vpřed. Současný svět ale sází na úsporu elektrické energie, která se promítá i do volby osvětlení. Proto v mnoha domácnostech najdete už jen LED osvětlení. 

Místo wattů máme lumeny 

Při koupi LED žárovky se budete řídit jejím světelným tokem, který se udává v lumenech. Watty jsou už přežitkem. Aby si ale člověk uměl představit intenzitu světla, bývá na obalech LED žárovek uvedena její svítivost v lumenech s příměrem k hodnotě ve wattech. Například LED žárovka se svítivostí 806 lumenů odpovídá klasické 60 W žárovce. Je tak ideální pro centrální osvětlení v lustrech. Samozřejmě, že jsou k dostání i LED žárovky s větší intenzitou světla, pokud máte rádi v místnosti více světla. 

Teplý, nebo studený odstín 

LED osvětlení ve formě nejrůznějších svítidel může mít různé odstíny bílé barvy – od zářivě bílé až po žlutou. Zde bude záležet na prostoru, v němž se bude svítit. Teplá žlutá barva je intimnější a hodí se zejména do dětských pokojů a ložnic. Naproti tomu studená bílá je ideální tam, kde potřebujete udržet pozornost. Užijete ji proto v pracovnách nebo obývacích pokojích. Může být i dobrým řešením do kuchyně, LED zrcadla zase rozzáří prostor koupelny čistou bílou barvou.