Můžou těhotné ženy používat protein? 

Pokud jste žena, která otěhotněla, ale věnujete se fitness nebo jiné sportovní aktivitě a zařazování proteinu do vašeho jídelníčku je vaší denní rutinou, bez které si neumíte představit svůj den, máte možná otázku, jak je to s užíváním proteinů v období těhotenství, zda to může mít nějaký negativní dopad na Vaše (nebo Vašeho dítěte) zdraví. Je nebezpečné používání proteinů pro těhotné ženy? Na odpověď se podíváme v tomto článku. 

Protein a těhotenství 

Protein je doplňkem stravy, který je nejvíce používaný a známý. Jedná se o kvalitní zdroj bílkovin, který tělu dodá v jedné dávce i 30 g bílkovin. V podstatě se jedná o běžnou potravinu v koncentrované formě. Spadají tedy pod stejné zdravotní požadavky pro bezpečnost a nezávadnost jako potraviny ostatní. Důležitý je výběr kvalitního proteinu. Vybírejte pečlivě a při těhotenství se zaměřte o to víc na správný výběr, při kterém nebude hrát hlavní roli nízká cena, ale vysoká kvalita. Umělá výživa pro kojence je vyráběna také z kravského mléka (stejně jako syrovátkové proteiny), proto zdravým, selským rozumem vidíme, že strach ze zařazení proteinu v období těhotenství není třeba. 

A kolik proteinu by měla těhotná žena přijímat? 

Doporučený denní příjem pro ženu (také muže) mimo těhotenství je 1,2 g -1,8 g na kilogram tělesné hmotnosti. Při těhotenství je však nutné příjem bílkovin zvýšit. Od druhého trimestru se doporučuje přidat okolo 6 g bílkovin na 1 kg tělesné hmotnosti. V trimestru třetím se přidané množství zvýší na 20 gramů bílkovin na kg tělesné hmotnosti. V době kojení pak se pohybuje navýšení příjmu bílkovin okolo 25 g na kilogram tělesné hmotnosti. 

Pokud jste těhotná žena sportovkyně, zařazení proteinu do stravy je rozhodně na místě. Pokud zvolíte kvalitní protein z kvalitních a prověřených zdrojů, nemusíte mít strach o své zdraví ani o zdraví Vašeho nenarozeného dítěte. V dnešní době je svět přesycen informacemi, z kterých je těžké si vybrat ty správné a pravdivé. Mnoho článků a „odborníků“ zakazuje užívání proteinů, proto zjišťujte podložené důkazy a studie.