Na úklid s domácími čističi. Jak na to?

Úklid je to, co nás čeká každou sobotu v týdnu. Zatímco někdo k tomu přistupuje opravdu svědomitě a uklízí opravdu každý týden, někteří žijí v nepořádku delší dobu, za to poté uklidí opravdu skvěle a do detailu. Pokud patříte k lidem, kteří při úklidu odmítají používat chemikálie z drogerií nebo klasických hypermarketů, pokud chcete naopak využít při uklízení sílu přírodních a domácích čističů, prozradíme vám několik z nich. Většina silných pomocníků při uklízení, kteří jsou dokonce účinnější než jakékoli speciální prostředky nebo přípravky z obchodů (také jsou levnější), totiž s největší pravděpodobností schováváte ve své kredenci nebo skříni.  

Soda 

Jedním z největších pomocníků při uklízení je bezesporu soda. Jedná se o pomocníka, který umí rozpouštět vodní kámen, také pohlcuje pachy, je to relativně skvělý bojovník proti mastnotě. Na co ale raději použijte jedlou sodu, tak jsou textilní živočišná vlákna nebo povrchy, které v sobě obsahují hliník.  

Na druhou stranu si soda poradí i s připáleninami v hrnci nebo na pánvi, poradí si dokonce i se špinavými spárami mezi dlaždicemi třeba v koupelně nebo v kuchyni. Vyzkoušejte to. 

Ocet 

Dalším naprosto fantastickým pomocníkem při úklidu je obyčejný ocet. Má dezinfekční účinky, dokáže také odmašťovat a rozpustí i kterýkoli vodní kámen. Stačí ocet například nalít do rychlovarné konvice a společně s trochou vody ho vyvařit jednou či dvakrát. Podobně vás zbaví vodního kamene usazeného na hlavici sprchy nebo vodního kamene v pračce, která na vodní kámen trpí opravdu velice.  

Mimo jiné likviduje plísně, což o něm ví jen málokdo. Je to skvělý pomocník při umývání oken, jelikož je zanechá opravdu lesklé a bez šmouh. Stačí si připravit octový roztok, který nalijete do rozprašovače.  

Opět ho však nepoužívejte na hliníkové povrchy, aby nedošlo k jejich poleptání. Stejně tak se nehodí na silikonové spáry nebo na gumová těsnění. Pokud ho budete chtít použít na přírodní kámen, opět raději preferujte octovou vodu