Podle čeho vybírat matraci?

Matrace je běžnou součástí každé domácnosti, a tak není překvapením, že její výběr poskytuje tolik možností! V tak široké nabídce je velmi snadné se ztratit. Nicméně spánek je důležitý, a dokáže jej zajistit kvalitní matrace. To, že jste zvolili dobře poznáte podle toho, že se ráno probudíte plní energie, bez bolesti zad a páteře. Při výběru se nenechte odradit vyššími cenami, protože matrace je investicí na celá desetiletí. 

Každý by si měl vybrat matraci sám

Levné matrace mohou také poskytnout oporu – alespoň na několik prvních nocí. Smutnou pravdou je ale to, že se mnohem dříve proleží, takže spánek už nebude natolik kvalitní. Nebezpečné to je například u dětí, jejichž páteř je ve vývinu. To je také důvod, proč není dobré nakupovat stejné matrace pro celou rodinu: co je pohodlné vám, může být nevhodné pro vašeho manžela nebo ratolesti.

Tvrdost matrace

Obecně se říká, že mladší lidé si kupují tvrdší matrace, starší lidé pak ty měkčí. Toto pravidlo je univerzální, nemusí však platit pro každého. O tvrdosti matrace totiž nerozhoduje pouze věk uživatele, ale také jeho výška, hmotnost a také to, v jaké poloze spí nejraději. Hmotnost ovlivní to, jak hluboce se do matrace zaboříte. Výška osoby by měla být asi o 20 až 25 cm menší, než je délka matrace.

Běžné rozměry

Nejčastěji narazíte na matraci se standardním rozměrem 200 x 90 cm. To je matrace pro jednu osobu – tj. na jednolůžko. Někdy ale můžete upřednostňovat matraci na dvoulůžko, ta se nejčastěji prodává v rozměru 200 x 180 cm. Vyplatí se pouze pro ty páry, kterým vyhovují stejné parametry matrace. Koupit ale můžete i matrace, jejichž šířka je již od 80 cm. Stejně tak narazíte na matrace širší. Zde je potřeba říci, že může být problematičtější na takové matrace shánět povlečení.

Výška matrace

Matrace by měly začínat na výšce 15 cm, což je také obvyklý rozměr, na který narazíte. Čím je ale matrace vyšší, tím by měla být také lepší.