Pokojovky, kterým nevadí stín   

Máte okna orientována na sever a rostlinám se nedaří? Inspirujte se u nás. Připravili jsme pro vás několik tipů na pokojové rostliny, které to ve stínu hravě zvládnou.  

Kořenokvětka vyšší 

Je považována za jednu z nejodolnějších pokojových rostlin vůbec. Snese teploty od 5 °C až do 23 °C, takže ji můžete umístit v podstatě kamkoliv. Vytváří krásné, dekorativní trsy a výjimečně může i vykvést. Kvete u kořenů zvláštním, exotickým květem. V sezóně byste ji měli přihnojit hnojivem pro pokojové rostliny. Má ráda průměrnou zálivku a pravidelné otírání listů od prachu.  

Kalatea 

Tu si zamiluje téměř každý pěstitel pro její nádherné, žilkované listy. Můžete ji umístit na severní okna, ale zajistěte ji teplotu bez výkyvů. Teplota nesmí klesnout pod 16 °C. Kalatea nemá ráda vápník, a proto ji zalévejte dešťovou vodou. V sezóně hnojte jednou týdně hnojivem pro pokojové rostliny. Udržujte její substrát stále vlhký.  

Pepřinec  

Kvete nádhernými květy, které vypadají jako bílé svíčky. Bude se mu dařit na severním okně či na stinnějším místě. V létě mu vyhovuje přibližně 21 °C a přes zimu 15 až 18 °C. Pepřinec má rád hojnou zálivku, ale jeho půda nesmí být promáčená. Přidejte do substrátu rašelinu a občas pepřinec oroste. Přesazujte každé jaro do většího květináče, u starších rostlin stačí přesazovat jednou za několik let.  

Lopatkovec  

Jistě znáte pro jeho krásné květy. Navíc vydrží skoro všechno a funguje jako čistička vzduchu. Je velice nenáročný, jediný požadavek má na vyšší vzdušnou vlhkost, což mu dopřejete rosením nebo ho můžete umístit do koupelny. Vyžaduje pravidelnou zálivku.  

Sleziník  

Je kapradina, jejíž krásné, světle zelené a dlouhé listy ozdobí každou místnost. Do substrátu přidejte trochu rašeliny a občas slezinik poroste. Pod květináč můžete položit misku s kamínky a vodou, jelikož by měl být substrát stále vlhký. Ne však přemokřený!