Rady, jak jíst sushi jako Japonec

Sushi patří k oblíbeným pokrmům mnoha Čechů. Už dávno nejíme jen typická česká jídla, jako je vepřo, knedlo, zelo nebo svíčková se šlehačkou a brusinkami. Rádi si dopřáváme i něco exotického, a to sushi rozhodně je. Díky rostoucímu zájmu o sushi, roste také množství sushi barů a sushi restaurací po celé České republice. Za vynikajícím sushi si tak můžete zajet do Prahy, Brna nebo narazíte i na fantastické sushi v Ostravě. Ať už se vydáte za sushi kamkoliv, jezte tento pokrm jako správní Japonci, kteří za ním stojí. 

Jak jsme zmínili, sushi je japonský pokrm, který mnoho z nás naprosto miluje. Je však pravdou, že se sushi a jeho konzumací se velice často bojuje. Pojďme si proto říct několik tipů či rad, jak jíst sushi jako Japonec, pro kterého konzumace není žádná věda, jelikož jí sushi prakticky od narození. 

Rady, jak jíst sushi

  • Nikdy nezapichujte hůlky do misky s rýží. Důvodem toho je fakt, že jsou takto zapíchnuté hůlky do pokrmu připomínkou pohřbu a modliteb k předkům Japonců. 
  • Nikdy nepředávejte jídlo na cizí talíř vlastními hůlkami. Opět se jedná o akci, která je spojována s japonským pohřbem. Pokud chce někdo vaše sushi, ať si ho nabere sám vlastními hůlkami. 
  • Nikdy nenamáčejte do sójové omáčky sushi s rýží. Většina lidí to opravdu dělá, ale pravdou je, že se pod tíhou sójové omáčky ráže rozpadne, tudíž je rázem po sushi. Do sójové omáčky se namáčí zásadně jenom ryba či jiná ingredience, nikoliv rýže. 
  • Nikdy nejezte nakládaný zázvor společně se sushi. Úkolem nakládaného zázvoru je očistit chuťové pohárky mezi pokrmy, abyste si další pokrm vychutnali v plné jeho kráse. 
  • Nikdy nejezte sushi na dvě kousnutí. Sushi je dělané v takové velikosti, aby se mohlo zkonzumovat najednou a bez kousání, proto je sushi o velikosti jednohubek. 
  • Nikdy nepřidávejte wasabi do sójové omáčky. Wasabi patří až přímo na sushi, ale často vám ho sám kuchař na sushi dá.