Slyšeli jste o rýžové dietě? 

Rýžová dieta je v posledních letech velmi oblíbená. V roce 1939 s ní přišel německý vědec Walter Kempner. Od té doby pomáhá lidem, kteří chtějí zhubnout a zlepšuje hodnoty krevního tlaku. A to vše bez velkých omezení – můžete totiž jíst sacharidy. 

Jakou rýži si vybrat? 

Ačkoli je pro tuto stravu vhodná každá rýže, nejlepší je celozrnná. Celozrnná verze podléhá méně rafinovaným výrobním procesům, má více živin a nižší glykemický index. Obsahuje fosfor, mangan, železo, vitamíny B3 a B1 ve větším poměru než rýže bílá. Záleží ale jen na vás, jakou rýži zvolíte. 

Kdy jíst rýži? 

Podle této diety byste ji měli konzumovat k snídani, obědu a večeři. Jako dochucovadlo můžete použít pouze extra panenský olivový olej lisovaný za studena. Jako přílohu si dejte čerstvou nebo vařenou zeleninu, k snídani ovoce. 

Dvě fáze rýžové diety 

Rýžová dieta zahrnuje dvě fáze. V první fázi máte dovoleno sníst pouze 800 kalorií denně, kdy můžete jíst pouze rýži se zeleninou. Tato fáze trvá dva týdny, a kromě hubnutí bude mít také významný detoxikační účinek. 

Ve druhé fázi přecházíte na denní příjem o 1200 kaloriích. Trvá také dva týdny a postupně přidáváte živočišné bílkoviny (ryby, bílé lehké maso, cottage sýr), a jíte také ovoce a zeleninu, jako ve fázi 1. 

Co můžete jíst kromě rýže? 

Rýže je klíčovou potravinou, ale občas ji můžete nahradit jinými sacharidy, třeba bulgurem, těstovinami nebo pohankou. K ochucení můžete použít trochu oleje, velmi málo soli a libovolné koření. Můžete si dát 1 kus ovoce denně, nebo čerstvě vymačkanou šťávu. Zelenina je povolena buď syrová nebo vařená v jakémkoli množství. V druhé fázi přidáte maso, ryby a mléčné výrobky. 

Co je zakázáno? 

Použití hodně soli a potravin, které jsou bohaté na sodík. Zadržují vodu v těle a souvisejí s celulitidou, takže je doporučujeme vynechat. Jsou zakázány průmyslově zpracované potraviny, sladkosti a smažené potraviny. 

Jídelníček 

  • První fáze: K snídani si připravte rýžový pudink s čajem nebo kávou. Na oběd a večeři uvařte rýži s olivovým olejem a zeleninou. 
  • Druhá fáze: Na snídani si připravte čaj, 1 hrnek uvařené rýže, do které přidejte čerstvé ovoce. Na oběd a večeři si udělejte rýži se zeleninou a s bílkovinou (luštěniny, krůtí maso, ryba).