Uvadají vám pokojové rostliny? Víme, jak je zachránit

Pokud toužíte po příjemné domácnosti, je třeba ji vyplnit pokojovými rostlinami. Samozřejmě dnes existují i takové druhy pokojových rostlin, o něž se mohou starat i zahradníci-amatéři. Stejně se může stát, že květina začne uvadat. S touto situací se setkávají nejen začátečníci v oboru zahradničení, ale i znalci a takříkajíc profesionálové v tomto oboru. Jestliže se taky řadíte k těm, kterým pokojové rostliny záhadně hynou, poradíme vám, co můžete udělat pro jejich záchranu.

Jestli zpozorujete, že vaše pokojové rostliny hynou, není to signál pro to, že je třeba je vyhodit. Je to spíše upozornění na to, že se máte květinám více věnovat. Uvadání rostlin poznáte na první pohled. Listy začnou klesat a jsou bez života, květy schnou nebo hnijí. U stálezelených rostlin se stává, že listy začínají žloutnout a následně opadávají.

Naštěstí se s tímto dá něco dělat, pokud si uvadání všimnete zavčasu. Otázkou tedy je, co pro záchranu pokojových rostlin můžete udělat?

Přesaďte je

Některé rostliny svým uvadáním říkají, že je načase je přesadit. Pokojové rostliny se přesazují většinou po dvou, třech letech – vždy záleží na konkrétním druhu. Mnozí zahradníci přesazují květinu každým rokem, což ale není to nejlepší, co mohou udělat.

Pokud rostlina vadne, zkontrolujte, jak je na tom s hlínou. Jestliže vidíte, že je hlína popraskaná, není čerstvá a je pokrytá plísní, ihned rostlinu přesaďte do nového bydliště. Nešetřete hlínou, raději ať je jí v květináči více než méně. Rostlina se následně vzpamatuje do několika dní.

Nezaléváte ji moc?

Rostliny nemají rády přelití. Když jsou přelité, začnou protestovat, a to tak, že listy začnou žloutnout a rostlina začne hnít. V tom případě počkejte, až rostlina vodu vstřebá, zbytečně ji ani nekropte. A pak v budoucnu vždy zkontrolujte hlínu. Pokud bude vlhká z minulého zalévání, nepřidávejte jí do květináče vodu.

Nezapomínáte ji zalévat?

Samozřejmě květiny mohou uvadat i z opačného důvodu, a sice tehdy, kdy jim vodu nedopřáváte. Květiny jsou na pohled ve špatném stavu, hlína je suchá, tvrdá, popraskaná. Často ani zalití nepomůže, proto ji v takovém případě musíte přesadit.