Vybíráme kompostéry do každé zahrady

Každá zahrada by měla být sice osázená květy, ale také by na ní měl sídlit kompostér. Takový kompostér si nemusíte nikde kupovat, i když stojí poměrně málo, ale také si ho můžete vyrobit. Každý domácí kutil to ostatně zvládne, dokonce to zvládne i ten, kdo se za domácího kutila označovat nemůže. Než se však pustíte do výroby nebo do koupě kompostéru, je třeba vědět, jaký kompostér je pro vaši zahradu ten pravý. Ne všechny typy a velikosti kompostérů se hodí na každou zahradu. Proto si pojďme vybrat ten pravý kompostér třeba do vaší zahrady.  

Jaký kompostér volit pro zahrady nad tisíc metrů čtverečních? 

Pokud jste majitelem opravdu velké zahrady, jejíž rozměry sčítají i přes tisíc metrů čtverečních, doporučujeme na takovou zahradu zakomponovat dřevěná sila. Jedná se o nejjednodušší typ kompostérů. Výhodu takových dřevěných sil je například to, že si je možné je vyrobit svépomocí, a to jenom za pomocí pilky a hřebíků. Abychom však byli féroví, je třeba zmínit i mínusy. K nim patří rychlejší rozpad konstrukčního materiálu. Dřevo je totiž zkoušeno počasím, které ho může naprosto zničit. Abyste životnost takového kompostéru přece jen trochu prodloužili, doporučujeme na dřevo dát ochranný nátěr.  

Jaký kompostér volit do zahrady s výměrou okolo pěti set metrů čtverečních? 

Pakliže jste majitelem o něco menší zahrady, která sčítá kolem pěti set metrů čtverečních, doporučujeme na takovou zahradu přidat plastové kompostovací silo, které bude uzavřené. V případě, že chcete založit takzvaný rychlokompost, tuto alternativu jednoznačně oceníte. V tomto kompostéru totiž dochází k velice rychlému zetlení organických materiálů. Je však třeba pravidelně prolévat kompost vodou.  

Jaký kompostér voli do větší zahrady do tisíce metrů čtverečních? 

Pokud máte zahradu, která je “něčím mezi” zmiňovanými zahradami, pak se bude hodit šestihranná plastová konstrukce, která je vyrobená z naprosto stejného materiálu jako rychlokompostovací sila. Takové kompostéry budou mít dlouhou životnost, navíc budou velice lehké.