Alkohol a zdravý životní styl. Jde to dohromady?

Alkohol je tichým zabijákem diet a zdravého životního stylu, který pro nás může být brzdou v dosahování výsledků, ať už sportovních či v úbytkách na váze. Je alkohol opravdu tak zlý a je nutné ho zcela vyřadit? Můžeme v rozumné míře alkohol zařadit také do diety? A jaký alkohol je pro zdravý životní styl nejpřijatelnější? V dnešním článku se podíváme na nejdůležitější otázky a odpovědi ohledně alkoholu a fitness. 

Proč je alkohol tichý zabiják? 

Alkohol obsahuje takzvané prázdné kalorie, tedy kalorie, které nemají žádné živiny, minerály ani vitamíny a tělu nepřinesou žádný užitek. Nejčastěji se při pití alkoholu také konzumují tuky – tučné pomazánky, ořechy, fastfoody a přesmažená jídla, při konzumaci alkoholu však naše tělo odbourává přijatý alkohol a nesoustředí se na odbourávání a spalování tuků, proto po alkoholu „přibíráte“.  

Často si lidé přijatý alkohol započítávají do svého kalorického příjmu – celý den zkonzumují pouze malé množství jídla, jídla, které tělu dodá energii a živiny pro správné fungování a které je nutné i v dietách a poté vypijí láhev vína s dobrým pocitem, že do „tabulek se to vešlo“. Toto je ovšem horší varianta než se po celý den stravovat běžně podle plánu a poté si dopřát skleničku dvě vína.  

Alkohol také zvyšuje chutě na nezdravá jídla a pocit hladu. Také po požití alkoholu ztrácíme kontrolu a disciplína a pevná vůle jde stranou. Alkohol také dehydratuje organismus, což je také negativní vliv pro naše tělo.  

V neposlední řadě je důležité si uvědomit, že večerní alkoholový dýchánek nekončí ulehnutím do postele, ale své následky nese i do následujícího dne, ve kterém máme rozhozený běžný režim, zvýšené chutě na nezdravé jídlo, nedostatek energie na naplánovaný trénink a náladu s výčitkami svědomí.  

Alkohol, který nevadí 

Je nějaký alkohol, který v dietě nevadí a naše výsledky neohrožuje? Alkohol v malém množství s nižším množství kalorií může tělu přinést dokonce i některé benefity (v poslední době se ukazuje, že konzumace červeného vína v omezeném množství má pozitivní zdravotní účinky pro náš organismus).  

Je však důležité si hlídat přijímané množství a nenastavit si zvyk pravidelné konzumace skleničky vína každý večer. Pokud se nechcete vzdát alkoholu, vybírejte si převážně suchá bílá vína, červená vína nebo nemíchaný tvrdý alkohol. Vyhýbejte se míchaným alkoholickým koktejlům, které jsou mimo prázdné kalorie také plné cukrů.