Bundy a mikiny na motorku: díky nim jste v bezpečí a dobře vypadáte

Pokud se rozhodujete pro koupi oblečení na motorku, pak vězte, že se jedná o dobrou investici. Toto oblečení je obvykle vyrobeno tak, aby nejenom dobře vypadalo, ale také aby vás v případě nehody ochránilo. Setkat se můžete s několika typy materiálů, přičemž mezi nejoblíbenější patří samozřejmě kůže a také kevlar, velmi odolný materiál, který se používá na obleky hasičů, policistů i na balistické vesty. Takové pánské kevlarové bundy a mikiny se tedy vyznačují velkou odolností vůči oděru. Jejich výhody a nevýhody si popíšeme níže.

Kožené bundy

Pro motorkářský svět jsou pánské kožené bundy křiváky naprosto typické. Není to levná záležitost, nicméně kůže je dostatečně tenká, takže umožňuje volný pohyb. Zároveň je dostatečně odolná, aby poskytla určitou ochranu v případě pádu. Motorkáři by si měli pořizovat kůži silnější, než 1 mm (ideálně 1,2 až 1,4 mm). O kůži je třeba se starat a používat na ni speciální přípravky. Kůže stárne, ale to není nic špatného. Naopak je to velmi přitažlivé.

Kevlarové bundy

Kevlar platí za velmi odolný materiál, který se dnes už běžně používá na motorkářské oblečení. Najít jej můžeme také pod názvem para-amid (je to totéž). Jedná se o uměle vyrobené vlákno, které je spleteno takovým způsobem, že je velmi odolný proti oderu či roztržení. Oblečení z něj tedy vydrží dlouho a neprodere se ani při pádu. Tím samozřejmě chrání také vaše tělo. Kevlarové oblečení používají vojáci i hasiči, je totiž také žáruvzdorné. I této vlastnosti se dá využít na motorce. Nevýhodou tohoto materiálu je to, že není vůbec pružný. Často tak můžeme narazit na směs kevlaru a elastanu nebo bavlny. Tím jsou pohodlnější, ale lehce ztrácí na odolnosti.

Cordura

Cordura čili nylon 6,6 je dalším typem materiálu, který byl původně vyroben pro vojenské použití. Brzy se ale rozšířil také do jiných odvětví. I tento materiál je odolný vůči teplu, oděru či roztržení. Je o něco těžší, než kůže, nicméně je odolnější. Tato látka je navíc dokonale prodyšná i za toho nejteplejšího počasí.