Co dělat se špatným trávením? 

Volby, které každý den děláte, ovlivňují zdraví vašeho zažívacího traktu. Dokonce i zdánlivě bezvýznamná rozhodnutí, jako je výběr svačiny, mohou ovlivnit funkci vašeho těla – a to, jak se cítíte. Velkou roli hraje také stres, který trápí mnoho z nás a přispívá k řadě nezdravých návyků poškozujících vaše zažívání a celkové zdraví. 

Stačí málo

Pokud hledáte úlevu od refluxu, žaludečních potíží nebo jiných příznaků zažívacího traktu, jednoduché změny životního stylu jsou často účinnou možností léčby. Zmiňovaný stres, který umí napáchat řadu nepříjemností a škod stačí „odepsat” tím, že budeme pravidelně navštěvovat masáže nebo alespoň na relax privátní wellness. Samozřejmě naše psychická a ve výsledku také fyzická pohoda závisí na vícero faktorech.

Mezi běžné nezdravé návyky ovlivňující vaše zažívání patří bezesporu pití alkoholu. Alkohol omezuje schopnost vašeho těla správně přijímat živiny, přičemž jeho nadměrné množství způsobuje poškození krku, jícnu, jater, slinivky, tlustého střeva a střev. 

Dalším zásadním faktorem je kouření. Ačkoli se většina lidí domnívá, že rakovina plic je jediným neblahým důsledkem kouření cigaret, tento zlozvyk poškozuje i další orgány. 

Zaměřte se na stravu

Strava s nedostatkem výživných potravin a vlákniny může také zvyšovat riziko poruch trávení. Není žádným tajemstvím, že potraviny s vysokým obsahem cukru, tuku a nasycených tuků jsou snadno dostupné – ale volba zdravých potravin s vysokým obsahem vlákniny namísto nich může podpořit pravidelné vyprazdňování a pomoci vyhnout se zácpě a dalším nepříjemným příznakům. Vyzkoušejte čerstvé ovoce a zeleninu, jako jsou sladké brambory, banány, brokolice, špenát a další!

Po přejídání se pravděpodobně cítíte nafouknutí a nepříjemně. To vašemu tělu ztěžuje trávení obsahu žaludku, což způsobuje nadbytečnou produkci trávicích enzymů, které se mohou vrátit do jícnu a projít jícnovým svěračem – a způsobit bolestivé pálení žáhy!

Vzhledem k tomu, že spouštěče trávení se u jednotlivých lidí liší, může být obtížné určit, co váš trávicí trakt rozrušuje. Naši specialisté na gastroenterologii v Charlestonu vám mohou pomoci! Stačí si poznamenat, jaké potraviny a nápoje zřejmě narušují vaše zažívání, a zaznamenat si příznaky spolu s časem, kdy se objevily.