Ekologické materiály na interiérových stěnách

Pokud dbáte na ekologii a zdravý životní styl se vám vryl hluboko pod kůži, můžete jej s klidným svědomím aplikovat i v interiéru na stěnách. Přírodní ekologické materiály ve formě hliněné omítky i tekutých tapet jsou velmi oblíbeným řešením. Nanášejí se stejně jako dekorační tmely na vyzrálý omítnutý povrch, sádrokarton, ale i umakart.

Tekuté textilní tapety

Původ tekutých textilních tapet je původně v Japonsku, které se rozšířily po celém světě a to i k nám. Jejich složení je čistě z přírodních vláken, které jsou převážně bavlněné nebo hedvábné, s příměsí vodou rozpustného lepidla s výrazovými prvky, jako jsou nitě nebo flitry.

Jejich aplikace na stěny je velmi jednoduchá. Suchou směs pouze rozmícháte s vodou a nanesete plastovým hladítkem nebo válečkem na připravený očistěný povrch. Tekuté tapety tak nabízejí naprosto bezešvé provedení bez znatelných spojů, jaké známe u klasických tapet. Můžete je nanášet na jakýkoliv tvarově členitý a složitý povrch.

Jednoduchost a cenová dostupnost

Bez velkých investic lze změnit svůj interiér pomocí barevných nátěrů. Mohou být omyvatelné a otěruvzdorné a mít i různé výtvarné zpracování. Kouzlit se dá nejen s odstíny barev, ale i s použitím šablona nálepek. Vedle klasických maleb lze využít i dekorační barvy. Svým složením se pohybují na hranici barvy a tmelu. Jejich plnivem je písek nebo i dřevěné piliny. Docílíte s nimi vzhledu se strukturou pomerančové kůry nebo antické efekty navozující strukturu kamene.

Proč tekuté tapety

Tekuté tapety zlepšují zvukovou i tepelnou izolaci stěn a stropů v místnosti, jsou stálobarevné, ekologicky nezávadné a neabsorbují do sebe pachy. Jsou vhodné pro alergiky. Výborně regulují vzdušnou vlhkost a jsou velmi prodyšné. Umí odpuzovat vzdušný prach a oceníte i to, že se nešpiní. Dají se nanést na omítku, sádrokarton, umakart i dřevotřísku a stěny nemusí být úplně hladké. Tekuté tapety jsou beze švů, nepraskají a jsou pružné. Velmi dobře se dají i opravit v případě poškození. Použít je můžete do jakéhokoliv prostředí, tedy včetně koupelny a kuchyně kde není přímý kontakt s vodou. Na trhu jsou v široké barevné škále barev a dají se navzájem dobře kombinovat a to i s jinými materiály.