Na co si dát pozor při nákupu nemovitosti?
Ať už si chcete pořídit byt, dům či chatu, realitní kancelář vám skvěle poradí jak peníze investovat.
Chcete nemovitost prodat nebo koupit? Na prodej nemovitosti se můžete podívat na jiné články, kde je toto téma podrobněji rozebráno. V tomto článku se zaměříme především na koupi nemovitosti.
Na co se při prohlídce zaměřit?
Obvykle před nákupem nemovitosti nemáte mnoho zkušeností, protože jak často kupujeme něco za miliony?
Některé údaje jste se mohli dozvědět z inzerátu, ale přesto vám radím, abyste se do bytu či domu podívali osobně. Z inzerátu víte, jak je velký, kolik má místností, kde se nachází, z jakého je materiálu (pokud se jedná o dům) a jaká je prodejní cena. Stav ale v inzerátu uveden není, proto se vám toto všechno může líbit, ale co když bude nemovitost v dezolátním stavu? Proto vřele doporučuji osobní návštěvu.
Ještě před samotnou prohlídkou si ale od prodávajícího (případně realitní kanceláře) vyžádejte další informace. Pokud má byt lodžii, balkón či terasu, je na místě se zeptat, jestli je součástí bytu. Může totiž být třeba na společné chodbě.
Provoz
Důležitá je nejen cena, za kterou nemovitost koupíte, ale také finance, které vložíte do její údržby. Členové bytového družstva platí každý měsíc nájem, poplatky za služby a fond oprav. Jako majitel domu zase musíte investovat například do izolace, nové střechy a do dalších oprav. Zjistěte si proto, jaké jsou průměrné roční náklady a co všechno je třeba platit. Budete-li mít příležitost, všímejte si i sousedů, protože ti vám mohou občas pěkně znepříjemnit život.
Jaké dokumenty si vyžádat?
- List vlastnictví (aktuální výpis z katastru nemovitostí)
- Nabývací titul (kupní smlouva, darovací smlouva, dědické řízení a jiné doklady, které potvrzují, že jste vlastníkem nemovitosti)
- Snímek z pozemkové mapy
- V případě bytu také evidenční list a stanovy sdružení vlastníků jednotek
- Občanský průkaz vlastníka nemovitosti (jako doklad totožnosti, abyste nenaletěli).