Jak sázet okurky? Připravte se na budoucí sezonu

I když je okurková sezona dávno za námi, nemusíte smutnit z toho, že jste se letos neradovali ze zrovna velké úrody. Situaci můžete napravit, a to tím, že se připravíte na sezonu nadcházející. Abyste se vyvarovali chybám z letoška, zjistěte, jak správně sázet okurky příští rok. Není to tak těžké, jak se to může zdát.  

Okurka patří k oblíbeným druhům zeleniny. Abyste se těšili z opravdu skvělé úrody, je zapotřebí si pohlídat dobu sázení. Zpravidla se sází až na konci dubna, případně na začátku května, kdy je jasné, že zimní mrazíky nám daly své sbohem.  

Než okurky zasazíte do záhonů (a ostatně i poté) pamatujte na jedno – tato zelenina potřebuje ke svému spokojenému životu dostatek tepla. Jen tak se dočkáte skutečně hojné sklizně.  

Nejdříve do kelímků 

Správné sázení okurek začíná u kelímků. Chybuje ten, kdo se pouští do sázení okurek přímo do záhonů. Nechte okurky hezky vyklíčit a v době, kdy se s námi mrazíky rozloučí, je teprve přesaďte do jednotlivých záhonů na poli nebo zahradě.  

Kelímky, do kterých semínka zasadíte, se ukládají do skleníku, kde se teplo drží, i když venku ještě není hodnota na teploměru tak vysoká. Zde má zelenina šanci bezproblémově zakořenit.  

Okurky sázejte na místo, kde je trochu závětří 

Kromě teplého stanoviště je dobré, pokud se okurky sází do záhonů, kde je trochu závětří. Při pěstování pamatujte na jejich dostatečné zavlažování (hlavně během léta, které se většinou nenese v duchu dešťů). K zavlažování přistupujte včasně z rána a poté večer, kdy sluníčko zapadá za obzor.  

Škůdci mohou pěstitele potrápit 

Velký pozor si dejte na škůdce, kteří mohou pěstitele bohužel potrápit. Abyste se vyhnuli stříkání chemickými postřiky, doporučujeme jim předcházet tím, že budete preventivně odstraňovat okousané plody od slimáků a podobně.