Jak správně vyčistit koberec?  

Koberec. V ložnici, v obývacím pokoji i v místnosti pro děti. Je všude. A taky spousta skvrn a nečistot. Bez pracích prostředků to sice nepůjde, ale často je ještě důležitější něco úplně jiného. Tušíte?  

S rozmyslem  

Koberec má doma každý. Zátěžový koberec v chodbě, kusový s vysokým chlupek pod konferenčním stolkem, háčkovaný v dětském pokoji a barevný běhoun kolem postele. Na pohled jsou krásné, bohužel jejich údržba je občas na dlouhé lokte, zabere spoustu času, energie a experimentování s různými přípravky.  

Už z výčtu koberců, který není zdaleka konečný, je jasné, že každý z nich má svá specifika a požadavky na správnou, citlivou, a hlavně účinnou péči. Nemůžete se ke koberci ve společných prostorách chovat stejně jako k tomu z ovčí vlny. Nenávratně byste ho poničili a přišli o výrazný prvek celého bytu.  

Důležitá je rychlost  

Nejde ani tak o přípravky ani o způsob čištění. Prim hraje rychlost. Pokud budete otálet a váhat, co je asi tak to pravé, nečistoty se vpijí nebo zašlapou hluboko do vláken a špínu už z koberce vlastními silami nikdy nedostanete. Budete se ho muset zbavit nebo si na pomoc za nemalé peníze pozvat profesionály. Jakmile dojde k nehodě, okamžitě zakročte.  

Červené víno a krev patří mezi dvě nejhorší varianty. Víte, jak se jich účinně zbavit?  

Červené víno  

Večerní pohoda se skleničkou alkoholu se může rázem proměnit v nefalšované peklo. Víno vpité do krémového koberce je skutečná pohroma. Okamžitě na skvrnu přitiskněte papírové utěrky. Nestírat, stačí přimáčknout a tlakem zbavit koberec tekutiny. Pak jen pokapejte citronovou šťávou a zasypte jedlou sodou. Po uschnutí vysajte a ošetřete přípravkem na čištění.  

Krev  

Nebývá to časté, ale může se stát. Na koberci se objeví krev. Nezáleží na tom, jestli jde o čerstvou nebo starší skvrnu. Nejlepším pomocníkem je sůl. Namočte papírové utěrky ve studené vodě a snažte se krev z koberce odsát (u zaschlé skvrny ji tak nejprve rozmočíte). Nasypte kupičku soli a nechte v klidu působit. Po půl hodině odstraňte sůl a vysajte. Pokud skvrna zesvětlala, ale stále je patrná, proces opakujte.