Jak umýt žaluzie, aby byly zase jako nové a bez prachu?

Žaluzie jsou nedílnou součástí našich domácností. Chrání nás před sluníčkem, ovšem jejich jistou nevýhodou je to, že se na ně doslova lepí prach a nečistoty. Jednou za čas je nutné tyto moderní, praktické a efektivní žaluzie pořádně vyčistit, aby nebyly důvodem vzniku alergií nebo nemocí. Jenže čištění žaluzií není tak snadné, pokud je nechcete sundávat z oken. A proto poradíme, jak na to. Blíží se přece jen velký vánoční úklid, při kterém se čistí i žaluzie.  

Nejdříve je vysajte 

Prvním krokem při čištění žaluzií je jejich vysání. Na žaluziích se běžně usazuje nepříjemný a nevítaný prach, proto ho odstraňte snadno s pomocí vysavače, kterého si přinesete na pomoc. Samozřejmě musíte počítat s tím, že s pomocí vysavače neodstraníte mastnotu nebo nečistoty, které jsou na žaluziích dlouhodobě usazeny. Tak to zkrátka nefunguje, to na nich zůstane. S pomocí vysavače zbavíte žaluzie jenom prachu, který na nich sídlí.  

Než vysavač použijete, vždycky snižte výkon na naprosté minimum.  

Otřete jednotlivé žaluzie 

Čištění žaluzií je trochu mravenčí práce. Dalším krokem je totiž očištění žaluzií, při čemž je třeba očistit jednu žaluzii po druhé. Nemusíte k tomu používat žádný speciální saponát nebo přípravek, bohatě vám postačí jenom vlažná voda, která zbaví žaluzie nevítané mastnoty nebo podobných nečistot. Pokud ale chcete mít efekt lepší, do vody přidejte trochu octa nebo klasického saponátu na nádobí.  

Pořiďte si kartáč nebo speciální rukavici 

Chcete mít žaluzie skutečně pořádně utřené? Pak byste si měli pořídit speciální kartáč nebo rukavici. Díky tomu totiž vyčistíte žaluzie poměrně rychle a doslova bezpracně. Ať už si koupíte speciální kartáč nebo rukavici, potěší vás, že ani jedno z toho není příliš drahé. Navíc mají hned několik řad čistících ploch nad sebou, utřete s nimi nejen žaluzie, ale také třeba lamel současně. Většinu speciálních kartáčů nebo rukavic lze používat jak na čištění mokrou, tak na čištění suchou cestou.