Jak zařídit dětskou postýlku  

V posteli miminko tráví nejvíce času. Je to jeho útočiště, kde odpočívá a odkud pozoruje svět. Pro novorozence je většinou postýlka moc velká a necítí se v ní dobře. Na první měsíce je tedy ideální pořídit kolébku.   

Kolébku můžete pořídit samostatně anebo v setu s dětskou postýlkou, kde se výstelka zavěsí na konstrukci postýlky. Druhá varianta je však náročnější na přenášení. Jak správně zařídit dětskou postýlku?  

Vybírejte nezávadný materiál  

Na trhu najdete spoustu typů postýlek a kolíbek, ze dřeva či kovu. Je jedno, jaký materiál pořídíte, nesmí být závadný. Dávejte pozor na materiál, který by mohl být karcinogenní (dřevotřískové desky lepené formaldehydovým lepidlem) a na laky použité na konstrukci, aby se neloupaly. Děti totiž tuze rády předměty olizují.  

Základní rozměry  

Rozměr postýlky samozřejmě vybírejte s ohledem na velikost miminka. Standardní velikost je však 60 x 120 cm. Výška matrace by měla být minimálně 60 cm od vrchní hrany ohrádky. To vám umožní pohodlné ukládání miminka do postýlky, ale také jeho zvednutí.   

Pokud je lehací plocha postýlky příliš nízko, začnou vás ze sklánění se bolet záda. U většiny postýlek je možné výšku plochy nastavit, tak aby vám vyhovovala.   

Stabilita  

Na začátku zkontrolujte pevnost konstrukce a manipulaci s bočnicí. Příčky postele musí být také dostatečně pevné, aby dítěti nezůstaly v ruce.   

Matrace   

Na trhu jsou k dostání dvě velikosti matrací určených do dětské postýlky: 120 x 60 cm, 140 x 70. Menší rozměr poslouží dítěti zhruba do dvou let, ve větším rozměru se dítě pohodlně vyspí do tří let. Ať už zvolíte jakoukoliv velikost, ujistěte se, že přesně odpovídá vnitřní velikosti postýlky, abyste předešli možným úrazům.   

Nejoptimálnější je najít středně tvrdou matraci se snímatelným pratelným potahem, vnitřní materiál by měl odvádět vlhkost a být vhodný pro alergiky (stejně tak peřina a povlečení).