Kam umístit regál na víno, aby vaše láhve byly v bezpečí? 

Pokud patříte mezi milovníky vína, kteří nemají svůj vlastní sklep, jistě už jste přemýšleli o tom, že si pořídíte vlastní regál na vína. Jeho výhodou je to, že vína jsou krásně prezentována a máte přehled o tom, kolik jich máte. Navíc je takový regál na víno krásným dekoračním prvkem, který se hodí nejenom do obývacího pokoje, ale i do kuchyně, nebo třeba na chodbu. Je ale vhodné skladovat láhve vína při pokojové teplotě? 

Umístění vína v interiéru 

V obývacím pokoji nebo v kuchyni obvykle panují teploty kolem 22 °C. To nejsou úplně ideální teploty pro dlouhodobé skladování vína. Proč se ale vyrábí dřevěný a kovový regál do interiéru, když se nehodí pro skladování lahví při pokojové teplotě? Klíčové je v tomto případě slovo „dlouhodobé“. Odborníci uvádí, že pokud je regál na víno umístěn mimo přímé sluneční záření a v dostatečné vzdálenosti od zdroje tepla (topení, trouba), pak láhve vydrží po dobu asi 6 měsíců, aniž by utrpěli větší újmu. 

Faktory, které poškozují víno 

Existují čtyři hlavní faktory, které mohou poškodit víno: teplo, světlo, kyslík a vibrace. První dva škodí nejhůře. Proto bychom měli víno skladovat v co největší tmě a při co nejnižší teplotě (ideální je teplota kolem 13 °C). V každé láhvi vína je určité množství kyslíku. Pokud je ho malé množství, způsobuje postupný proces stárnutí vína, který není příliš na škodu. Avšak velké množství kyslíku způsobuje rychlejší stárnutí, kdy víno ztrácí svou chuť i vůni. Stejný problém nastává se světlem: světlo urychluje proces oxidace. 

Kam umístit regál na víno? 

Regál můžete umístit kamkoli mimo přímé sluneční světlo za předpokladu, že ho spotřebujete do 6 měsíců od vystavení. Dávejte přednost vínu v tmavých lahvích, které chrání před vlivem světla. Otevřen láhve patří do lednice! Víno v láhvi skladujeme položené na bok, nikoli nastojato. I přes korek se totiž může dostat kyslík. Když je korek v kontaktu s vínem, nevysychá a nesmrskává se. To znamená, že se dovnitř dostane méně kyslíku.