Letní dovolené jsou ohroženy. Dojde k otevření hranic?

Současný svět doslova zachvátila nemoc jménem COVID-19, což je nový typ koronaviru, na který se zatím nenachází žádný lék. Nový typ onemocnění k nám doputoval z daleké Číny a rozšířil se opravdu do celého světa. K nám se nemoc dostala právě ze zmíněné destinace, ale také z bližší Itálie, kam řada lidí odcestovala na dovolenou během jarních prázdnin. Bohužel zatím to u nás nevypadá zrovna nejlépe, ohrožený je zejména cestovní ruch. Jelikož došlo k uzavření hranic, lidé se ptají, jestli náhodou nemají rušit své letní dovolené, které mají z části již uhrazené.  

Když se nový typ koronaviru začal šířit naší republikou, přistoupila vláda k razantním opatřením. Kromě toho, že se uzavřely školy a zrušily se kulturní, sportovní nebo společenské akce, došlo také k uzavření hranic. A nyní je jen otázkou, kdy dojde k jejich opětovanému otevření.  

Vše se odvíjí od ostatních zemí 

Bohužel aktuální situace s českými hranicemi nezáleží na tom, jak se s nemocí popereme my, ale spíše jak se s nemocí popere zahraničí. Nemůže se riskovat to, že by k nám nákaza zanedlouho opět přišla díky obnoveným letovým spojům. Jenže zahraničí se s nemocí nepere zrovna dobře, proto je otázkou, jestli opravdu dojde nebo nedojde k otevření hranic do letošního léta, aby mohlo dojít k zahájení letní sezony dovolených.  

Cestovní kanceláře však zatím registrují spíše zrušené dovolené, bohužel. Lidé si totiž moc dobře uvědomují, že sice nedostanou celou zaplacenou zálohu zpátky, ale mohou získat alespoň velkou část zaplacené zálohy, pokud budou jednat rychle. Se zrušením dovolené se totiž pojí takzvaný storno poplatek, který se zvyšuje s blížícím se termínem dovolené. Tudíž zatímco dnes je storno poplatek v řádech pár procent, zanedlouho tento storno poplatek může být vyšší než padesát procent.  

Jak se s koronavirem potýká svět 

Jak jsme zmínili, zahraničí se s novým typem nemoci nepotýká zrovna nejlépe. Důvodem toho je fakt, že mnohé země nemoc podcenili. Například Anglie nedělá prakticky nic v boji proti koronaviru, USA, konkrétně New York, je časovanou bombou. O sousedním Německu ani nemluvě, i zde je scénář doslova katastrofální.