Libušín se stal nejlepší dřevěnou stavbou roku 

Když v roce 2014 zničil požár historickou stavbu architekta Dušana Jurkoviče v Beskydech na Pustevnách, nikdo zřejmě nedoufal, že se budovu podaří tak brzy opět postavit. Letos se stala dřevěnou stavbou roku.  

V souladu s tradičními řemeslnými postupy 

Požár zachvátil velkou část budovy a zejména se postaral o zkázu pravé části historického skvostu Beskydských Pusteven. Libušín tak přišel zejména o svou památnou jídelnu. Ta byla považována za umělecky nejhodnotnější součást budovy.  

Poté, co se uskutečnila sbírka na opravu budovy, se začalo s pracemi. Jednalo se o vědeckou rekonstrukci původního díla. I nyní ale byly použity tradiční materiály i technologické postupy. Celá oprava objektu byla realizována za využití tradiční rukodělné řemeslné výroby.  

Olejová barva i mech 

V rámci stavby bylo dodrženo i původní barevné ladění. Pro vnější plášť se použila olejová polokrycí barva vyrobená dle zásad historické receptury. Spáry mezi jednotlivými dřevěnými částmi budovy jsou vyplněny mechy i lištou se třemi hranami. V západní straně budovy jsou navíc spáry temovány konopným provazcem, který zajišťuje odvod přebytečné vody ze spár.  

Hasicí zařízení i tepelné čerpadlo 

V objektu je nyní použito tepelné čerpadlo země-vzduch. Jako stabilní hasicí přístroj se zde v případě potřeby může využít plynové hašení. Pokud by v prostorách jídelny došlo k požáru, do místnosti bude vypuštěn inertní plyn, který by se postaral o zamezení šíření požáru. Plyn by snížil množství kyslíku v místnosti a oheň by ustal.  

Dřevěná stavba roku 

Ve veřejném hlasování lidé udělili stavbám na 15 tisíc hlasů. V odborné porotě bylo přítomno 12 porotců. Libušín se tak stal vítězem soutěže v rámci hlasování odborné poroty i veřejného hlasování. Vyhrál v kategorii Dřevěné budovy – realizace.  

Mezi další oceněné realizace patří Včelín Hostivař, 3D bludiště Lesní království a Kangaroo Island.