Máte dostatek vitamínu C?

Největší zátěž pro náš imunitní systém teprve přichází. Podzim náš organismus již zcela vyčerpal, a proto je nutné hlídat si dávku potřebných vitamínů. Jedním z nejdůležitějších vitamínů v tomto období je vitamín C. Máte ho dostatek?

Naše tělo si tento vitamín nedokáže samo vytvořit, a to je důvod, proč se nutné jej doplňovat ve stravě. V tomto období nám tento vitamín slouží jako pomocník proti různým virózám, které na nás útočí ze všech možných stran.

Dalším důležitým úkolem tohoto vitamínu je, udržování správné hladiny cukru v krvi.

Jak poznáme, jeho nízkou hladinu?

Mezi hlavní příznaky, že máme vitamínu C málo je únava a oslabená imunita, což znamená, že jsme pořád nemocní. Pokud budete mít málo vitamínu C dlouhodobě, hrozí vám lámavost kostí, zubů a padání vlasů. Vitamín C totiž napomáhá tvorbě kolagenu, který je pro naše kosti velice důležitý.

V čem „céčko“ najdeme

Nejlepším zdrojem tohoto vitamínu je jak jinak než zelenina a ovoce. Každý z nás je zvyklý a naučený získávat vitamín C z citrusů, ale není to zrovna ta pravá volba. Lepším zdrojem tohoto vitamínu je například rakytník nebo exotické ovoce jako je kaki. Dalším báječným zdrojem tohoto vitamínu je šípek.

Co mnozí jistě neví je to, že „céčko“ najdeme také v čili papričkách. Takže pokud milujete ostrá jídla, nebojte se pár papriček přidat.

Také v lékárnách najdete mnoho doplňků stravy s tímto vitamínem. Takže pokud ovoci a zelenině, jak se říká, moc nedáte, zkuste si „céčko“ doplnit aspoň tímto moderním a rychlým způsobem.