Nízkoenergetický dům a čím se vyznačuje

O nízkoenergetické domy na klíč je dnes velký zájem. Lidé si nechtějí stavět klasické zděné domky, které budou mít jen vysokou energetickou náročnost. Raději chtějí investovat do úspornějšího bydlení, které se bude pyšnit svými kvalitními izolačními vlastnostmi. Nízkoenergetické domy toto ostatně splňují. Staví se totiž za přísných podmínek, aby bylo dosaženo nižší spotřeby tepla na vytápění. Úspora za teplo je ostatně jedna vlastnost, kterou se nízkoenergetický dům vyznačuje. Jaké další jsou jeho silné stránky, jaké další jsou jeho výhody?

Nízkoenergetický dům je dům bez zbytečných výčnělků

Nízkoenergetický dům poznáte na první pohled. Jedná se totiž o dům, který nemá žádné zbytečné výčnělky, jeho tvar je zcela kompaktní. Prosklené plochy jsou většinou orientovány na jih, aby se dovnitř pouštělo co nejvíce světla. Také jsou nízkoenergetické domy známé díky své nadstandardní tepelné izolaci a samozřejmě také regulací vytápění, o čemž tedy již byla zmínka. 

Nízkoenergetické domky využívají spíše řízené větrání čili takzvanou rekuperaci, která patří k úsporným opatřením, na něž lze aktuálně získat dotaci z programu Nová zelená úsporám. Ostatně věděli jste, že nyní lze získat i na výstavbu nízkoenergetického domu jako takového jednorázový finanční příspěvek?

Každá část nízkoenergetického domu musí mít vynikající tepelné vlastnosti

Aby došlo k postavení opravdu nízkoenergetického domu, musí se každá část, respektive součást domu pyšnit skvělými tepelnými vlastnostmi. Obvodový plášť domu musí mít skvělé tepelné vlastnosti stejně jako dveře, podlahy, také okna. Izolaci je třeba provést i na podlahách či stěnách, jež přiléhají k terénu. Opravdu nestačí chránit dům jenom tak, že ho zapustíte do země. 

Nízkoenergetické domy a ekologie

Nízkoenergetické domy se vyznačují nižší spotřebou energií, což prospívá životnímu prostředí. Lze tedy říct, že se nízkoenergetické domy vyznačují i svou ekologičností. To ostatně oceníte i v praxi. Jelikož budete potřebovat méně energie, lépe se vyrovnáte například s výpadkem elektřiny.