Jak pěstovat okurky a proč?
Období sázení je v plném proudu. Možná už máte vysázené mrkve, cibule či česnek, ale určitě nemáte nasazené okurky. Ty se totiž zpravidla sází až v květnu, kdy je jisté, že se zimní mrazíky nedostaví. Proto vám přinášíme několik zajímavých a důležitých informací nejen o pěstování okurek, ale taky o jejich účincích na zdraví.
Kdo by neznal okurky! Jedná se o zelenou, delší zeleninu, která je plná potřebné vody a vitaminů. Většina domácností okurku sází na svých polích či zahradách, a to hlavně z toho důvodu, že domácí okurky jsou nejen chuťově lepší než kupované, ale taky na ně během pěstování nemusíte použít žádné chemikálie. Otázkou však je, jak okurky vypěstovat.
Jak pěstovat okurky?
Jak jsme zmínili, okurky se zásadně sadí až v květnu (respektive se mohou sadit i ke konci dubna). Když se do sázení okurek dáte, musí být jisté, že se zimní mrazíky už nevrátí. Pokud by se tak stalo, úroda okurek by nestála ani za zlámanou grešli.
Zpravidla se okurky sází nejdříve do kelímků či do truhlíků, které se pak dávají do skleníku či na jiné stále teplé místo. Až se okurky probudí, zakoření se a začnou růst, přesazují se do připravených záhonů na zahradě. Myslete na to, že okurky milují sluníčko a nemají rády, když musí být v temném koutě.
Znáte léčivé účinky okurek?
Okurky jsou velice zdravé. Nejen, že se často používají k detoxikaci těla, ale taky je v nich spousta vitaminů (především vitaminu C, B a A). Kromě toho pomáhají zlepšovat stav svalů, šlach a kloubů, což ocení především ti, kteří mají s pohybovým ústrojím problémy. Navíc čistí kůži od problematického akné či jiných ekzémů a pupínků, s nimiž bojují především ženy.
Nesmíme zapomenout na to, že okurky snižují otoky a že napomáhají k rozpuštění močových a ledvinových kaménků. S tím souvisí i to, že pomáhají bojovat se záněty močových cest.