Pořizujete si papouška? Péče o něj není tak snadná, jak se zdá

Papoušci začínají obývat naše obydlí. A nemůžeme se tomu divit. V době, kdy jsme museli trávit většinu času doma jsme potřebovali společnost. Ale takovou, která nebude vyžadovat tolik pozornosti jako psi nebo kočky. A papoušek se jevil jako ideální tvor, kterému stačí postavit venkovní voliéru nebo ptačí klec z hliníkových profilů Aluhobby. Navíc se o něm mluví jako o upovídaném a věrném společníkovi, který s námi zůstane několik desítek let. Jen se tedy o něj musíme správně starat. 

Tím se dostáváme k jádru problému mnoha chovatelů. Už při pořízení okřídleného společníka bychom si měli být vědomi toho, že to s ním nebude zrovna snadné. Papoušci jsou sice krásní na pohled, ale chov nezabere tak málo, jak si možná myslíme. Na čas je trochu náročnější. 

Papoušci mluví jako čtyřleté děti

Náročnější péči o okřídlené společníky snadno překousneme, vezmeme-li v potaz, že se jedná o inteligentní stvoření, se kterými si jednoho dne můžeme ,,pokecat” jako se čtyřletými dětmi. Podle posledních výzkumů jejich inteligence skutečně odpovídá takto starým ratolestem. 

Vezměme si například papouška žako, který se označuje za nejinteligentnějšího papouška. Dokáže napodobit až tisíc různých slov a zvuků, dokonce si je dokážou spojit s významem slov. 

Papoušci jsou společenští tvorové

Pokud si domů přinesete jednoho dne papouška, pravděpodobně zanedlouho zamíříte pro druhého. Mluvíme totiž o velmi společenských tvorech, kteří si nejvíce rozumí s opačným pohlavním, s nímž se snaží vytvořit pár. 

Ara je velmi nákladný

I když si dnes domů můžeme koupit mnoho druhů papoušků, pozornost chovatelů automaticky míří na aru. Krásného, barevného a velkého papouška, který domů vnese trochu exotiky. Je však pravdou, že se jedná o velice nákladný druh, i když je pravdou, že se dožívají vysokého věku čili je to investice dlouhodobá.