Poznejte sílu superpotravin!

Možná jste o superpotravinách již slyšeli. Tento pojem by měla obsahovat každá zdravá moderní kuchařka. Superpotraviny (v angličtině známé jako „superfoods“) jsou potraviny, které obsahují množství vitamínů, minerálů, stopových prvků, aminokyselin a dalších tělu prospěšných látek. S těmito potravinami můžete podpořit metabolismus, imunitní systém a celkově vašemu tělu dodat potřebnou rovnováhu.  Které potraviny toto označení nesou?

Nejčastěji se jedná o potraviny, které mají svůj původ na jiném kontinentu, často v tropických oblastech. Na otázku proč tomu tak je, se nabízí hned několik odpovědí. Nejuznávanější ale je, že matka příroda rozmístila superpotraviny po tropických oblastech, aby pomohla jejím obyvatelům přežít.  Tyto lokality sužoval hlad a nedostatek vody. Dalším logickým argumentem je, že rostliny, ze kterých se superpotraviny získávají nebo které jimi jsou samy o sobě, potřebují zadržovat spoustu prospěšných látek, aby dokázaly v nehostinných podmínkách samy přežít.

Nejznámější superpotraviny?

Mezi nejznámější superpotraviny můžeme zařadit třeba Aloe Vera, které obsahuje například polysacharid acemanan. Ten pozitivně působí na imunitní systém. Další významnou látkou, která je v této rostlině obsažená je betasistosterol, která zařazením spadá pod steroly. Tato látka má protizánětlivé účinky. Opomenout samozřejmě nesmíme ani spoustu vitamínů, enzymů, organických kyselin, které v této rostlině můžeme najít.

Další dobře známou superpotravinou jsou kakaové boby. Ty díky obsahu železa a manganu podporují krvetvorbu, díky hořčíku skvěle pomáhají při křečích a problémech nervové soustavy. A díky dalším látkám, které obsahují, mají pozitivní vliv také na kvalitu kůže, růst vlasů a na imunitní systém.

V lékárnách a prodejnách se zdravou výživou se jistě setkáte také s Kustovnicí čínskou, která pozitivně působí zejména na jaterní buňky a přispívá tak při léčbě chronických onemocnění jater. Nalézt ji můžete také pod názvem Goji. Konzumací této superpotraviny do těla dostanete také spoustu vitamínů, betakaroten, betasistosterol, kyselinu linoleovou a spoustu dalších účinných látek, díky kterým Kustovnice podporuje růst a reguluje hladinu cukru v krvi.