Přínosy mrkve pro naše zdraví. Pro srdce i cévy

Obyčejná zelenina, kterou považujeme za něco zcela samozřejmého. Nebo zdroj důležitých živin a nutrientů? Podívejte se, jaké úžasné benefity pro naše zdraví má obyčejná mrkev.  

V jaké formě mrkev konzumovat 

Nejlépe uděláte, pokud se naučíte mrkev konzumovat jen tak. Nepřipravíte se ani o vlákninu, ani o důležité vitamíny. Vhodné jsou také nápoje z mrkve – jednoduše ji odšťavníte a zbylou dužinu vložíte například do žížalího kompostéru nebo jej nabídnete ke konzumaci slepicím. Mrkev si upravte také v pomalém hrnci, kde se teplota udržuje okolo 80 stupňů Celsia a vy tak nepřicházíte o cenné vitamíny. Vyzkoušet můžete i úpravu v páře, kdy vám stačí čtvrt hodiny, aby se na kolečka nakrájená mrkev proměnila v měkkou. 

Pro zdravé cévy i srdce 

Víte o tom, že obyčejná mrkev dokáže snižovat hladinu LDL cholesterolu a tím chránit naše srdce před nemocemi? Oblíbená oranžová zelenina snižuje riziko srdečního záchvatu, mrtvice i infarktu. Mrkev zvyšuje průtok v cévách tím, že dodává do cév draslík.  

Imunitní systém vám poděkuje 

Zelenina, která je u nás dostupná po celý rok, dokáže udělat divy také s naší obranyschopností. Podporuje trávení a je důležitým zdrojem vlákniny. Ve střevech se zasazuje o vytvoření neutrálního prostředí a svými antiseptickými a antibakteriálními účinky je cenným pomocníkem v boji proti nemocem. Jelikož je bohatá na vitamín C, dokáže stimulovat imunitní systém a přispívat k jeho normální funkci.  

Trávení v pořádku díky mrkvi 

Mrkev stimuluje střevní peristaltiku a napomáhá sekreci žaludečních šťáv. Protože je bohatá na vlákninu, postará se o to, aby vás netrápila zácpa. Ochraňuje vaše tlusté střevo a působí jako prevence vzniku rakoviny tlustého střeva.  

Zdravé oči 

Díky vitamínu A pomáhá chránit zrak a působí jako pomocník při potížích při špatném vidění za snížené světelnosti. Pokud vás trápí noční slepota, měli byste se obklopit mrkví. Látky, které vám pomohou s očním zdravím, jsou i lutein a zeaxanthin 

Dáváte si pravidelně čerstvou mrkev?