Proč jde úklid pomalu. Nedělejte základní chyby

Pustili jste se do úklidu, ale práce vám nejde tak snadno a rychle, jak byste doufali? Je načase podívat se na to, jak pracujeme a zdali se náhodou nedopouštíme několika základních chyb. Mezi ně patří například: 

Děláte více věcí najednou 

Ve snaze ušetřit čas vaříme, pečeme a uklízíme zároveň. Myšlenka je to hezká, ale často není příliš reálná. Čas často ztratíte už jen samotným pobíháním sem a tam, například mezi rozvařeným obědem a rozuklízeným obývacím pokojem. Během tohoto poskakování se často stane nějaká nehoda. To, či ono se rozlije, tu se něco zapomene, anebo ztratíte pojem o čase a oběd se připálí, a stejně tak hrozí i spousta jiných nástrah a nehod. 

Chcete-li využít této metody, dejte si velký pozor a zvažte, zda je to šťastný nápad. Jak moc pozornosti vyžaduje vaše vaření? A nebude se s rukama napůl od těsta mýt špatně okno? A je opravdu podkrovní ložnice tak blízko k troubě s cukrovím? Někdy je lepší neriskovat a raději udělat jednu věc pořádně než pak plakat nad více nezdary. 

Sledujete televizi 

Je to úžasná věc tahle bedna s obrázky. Člověku je dobrou společností, když se nechce cítit osamocen, občas poradí, anebo prostě jen pomůže zabít čas čekání. Při úklidu ovšem funguje jako zpomalovací zařízení. Člověk se sem tam mrkne a pak zjistí, že se zakoukal či zaposlouchat a práce stojí. 

Nechte tedy raději sledování až na závěr úklidu a pokud mermomocí potřebujete během úklidu zvukovou společnost, pusťte si raději rádio. Uvidíte, že práce bude rychleji hotová, a že pro ušetřený čas zcela jistě najdete lepší využití. 

Nemáte plán 

Vidíte nepořádek a s nejlepší vírou se pustíte do úklidu. Má to ale jeden háček… Nemáte plán. K čemu? To je jednoduché. Když nemáte plán svádí vás to během úklidu poskakovat od jednoho k druhému a výsledek práce se dostavuje pomaleji. 

Něž s úklidem začnete. Zkuste se zamyslet. Čím začnu? Co má být výsledkem mé práce? Chci jen běžně poklidit, anebo zorganizovat generální úklid? A kolik času tomu chci věnovat? Podle toho si udělejte plán. Ten vám usnadní zejména větší úklid. I úklid přerušený u konkrétního bodu je lepší než úklid, který je sice započatý ve všech bodech, ale ani v jednom není dokončen.