Dotace – na co letos stát přispívá majitelům nových nebo stávajících rodinných domů?

Letošní rok přeje úsporným řešením. Majitelé nových nebo stávajících rodinných domů tak mají možnost dosáhnout díky státním dotacím na velmi štědré částky a dopomoci si tak k novým technologiím i trvalým úsporám. 

Zateplení a výměna dveří a oken

Chystáte se zateplit obvodové stěny, střechu, nebo třeba stropy? V tom případě nezapomeňte na dotační program Nová zelená úsporám, díky kterému získáte až 50 procent svých nákladů zpět. Podobné je to i s výměnou dveří, je možné získat i dotaci na výměnu oken. Čím více úsporných řešení zvolíte, tím větší dotaci můžete dostat. 

Zelené střechy

Stále více jsou instalovány takzvané zelené střechy, které dokáží výrazně snížit energetickou náročnost dané budovy. I na tuto technologii získáte od státu štědrou státní dotaci. 

Stínicí technika

Venkovní stínicí techniku v podobě rolet, žaluzií a slunolamů stát také podpoří. Navíc pokud se bude jednat o stínění s inteligentním automatickým ovládáním, bude výše příspěvku až dvojnásobná. 

Využití tepla z odpadních vod

Vlastníci nebo stavebníci rodinných domů mohou žádat také o dotaci na centrální nebo decentrální systém využívající teplo z odpadních vod. 

Tepelné čerpadlo

Pokud se rozhodnete pro výměnu elektrického vytápění za systém s tepelným čerpadlem, opět budete mít nárok na další dotaci od státu.

Solární systémy

Přemýšlíte o tom, že si na střechu nainstalujete solární termický nebo fotovoltaický systém? Zde můžete počítat s dotací od státu až do výše 150 tisíc korun. Navíc poté získáváte energii zcela zdarma, z přírodního zdroje. 

Systém řízeného větrání

Další možnost úspory v rámci bydlení je systém řízeného větrání s rekuperací tepla. I zde poskytuje stát dotaci v rámci programu Nová zelená úsporám. 

Výměna topidla

Dotační program podporuje také výměnu lokálních topidel. Stejně jako u dalších dotací, i zde platí, že o příspěvek můžete žádat před zahájením, v průběhu, nebo i po ukončení prací. 

Dotační program je velmi bohatý a podporuje celou řadu úsporných řešení, více na: https://www.novazelenausporam.cz/