Provoňte si domácnost a navoďte tak pohodovou atmosféru!

Na podzim trávíme v naší domácnosti více času. Pobyt venku je samozřejmě kratší, protože je chladno a brzy tma. Najděte si tedy chvilku a zpříjemněte si pobyt ve vašem hnízdě. Zhluboka se nadechněte a vnímejte vůně, které se vašim domem či bytem linou. Možná právě v tento okamžik zatoužíte po opojných vůních květů či ovoce. Zkuste si uvědomit, že vůně, kterou ve vašem obydlí cítíte, se podílí na utváření atmosféry a také psychického rozpoložení.

Příkladem může být vůně skořice a cukroví, kterou si většina z vás jistě spojí s prosincem a vánocemi, které jsou plné radosti a pohody. Vůně, které zimní svátky doprovázejí, mnohdy evokují příjemné teplo a pozitivně nás naladí.

Určitě vám již nyní dochází, jakou moc má vůně, která se vaší domácností line, a možná máte také představu o tom, jaká vůně by neměla chybět ve vašem obydlí. Pojďte si tedy provonět domácnost, a navodit v ní tak pohodovou atmosféru.

Jakou vůni zvolit?

Každá vůně na nás působí jinak. Některá nás nabudí a dodá energii a svěžest, jiná zase uklidní a přispěje k relaxaci. Některé vůně jsou příliš výrazné a dokážou tak rychle rozhodit naši psychiku. Jakou vůni tedy vybrat? Přečtěte si charakteristiky některých z nich a zvolte tu pravou. Vůně můžete samozřejmě kombinovat, při tom buďte ale opatrní.

Vůně dřeva dodává člověku jistotu a pocit bezpečí. Navíc vydrží velmi dlouho. Často se používá v kancelářích a zasedacích místnostech.

Sladké vůně, kterou vytváří třeba vanilka, v nás mnohdy probouzejí chuť k jídlu. Proto se používají v různých jídelnách, kuchyních, restauracích a obecně v prostorech, kde často jíme či vaříme.

Pokud se rozhodnete pro květinovou či ovocnou vůni, zvolte jemnou, ale dlouhotrvající variantu. Tyto vůně evokují vnitřní klid, pohodu a teplo. Bývají velmi vyhledávanými a dostupnými. Na výběr tedy máte z opravdu velkého množství.

Za zmínku stojí také citrusové vůně, které dodají prostoru energii, vzdušnost a čerstvost. Jsou ideální pro povzbuzení.

Vůni můžete do domácnosti aplikovat pomocí osvěžovačů vzduchu nebo vonných svíček.