Tiskárna a podle čeho ji vybrat?

Dřív nebo později dojde k tomu, že budete potřebovat něco vytisknout, ať to budou dokumenty, bankovní výpisy, školní zadání, fotografie či dokonce vstupenky nebo kupony. Můžete zajít do kamenné tiskárny, kde vám na počkání dokument vytisknou. Ovšem to se vyplatí, pokud tuto návštěvu uskutečníte pouze párkrát do roka. Pro četnější tisk je vhodné si pořídit svou vlastní tiskárnu? Jak ji ale vybrat?

Inkoustová, nebo laserová?

Existují dva typy tiskáren – laserová a inkoustová. Tiskárna s inkoustovou technologií uvolňuje inkoust pomocí mnoha malých trysek a tím tak vytváří daný obrázek na papíře. Laserová tiskárna ke svému tisku používá drobný prášek, tzv. toner a elektronický náboj, který pomáhá přitahovat částice toneru k vytvoření obrázku či písma, který na papíře vidíte. Nakonec fixační jednotka toner „roztaví“, čímž zajistí jeho přilnavost k podkladu.

Jakou tiskárnu zvolit?

Pokud nejste nároční na tisk a jeho kvalitu, bohatě vám postačí inkoustová tiskárna, která je vhodná pro domácí tisknutí běžných dokumentů. Pomocí inkoustových kazet barevných, i černých vám vytiskne písmo i obrázek. Jestliže se však poohlížíte po tiskárně, která vám bude sloužit ke každodennímu tisku desítek dokumentů, volte spíše tiskárnu laserovou. Její investice jsou zpočátku vyšší, ale díky výdrži tonerů posléze ušetříte nemalé peníze.

Koneckonců, dnes levné tonery na internetu seženete hravě. Při výběru laserové tiskárny si také dejte pozor na její typ, na trhu totiž existují tiskárny pouze pro černou barvu a tiskárny barevné.

Jak ušetřit co nejvíce?

Cena tonerů a náplní je v dnešní době skutečně dost vysoká a mnohým z nás to mnohdy zatíží naše peněženky. Abyste ušetřili co nejvíce, je možné volit alternativu k originálním náplním pomocí kompatibilních náplní a tonerů, například kompatibilní cartridge Samsung seženete již kolem dvou set korun.

Na trhu jsou k mání i tiskárny, které jsou multifunkční, mají v sobě zabudovanou jak tiskárnu, tak scanner, kopírku či dokonce fax. Výběr té správné tiskárny záleží na vašich požadavcích.