Trápí vás časté rýmičky? Jak na imunitu v zimě

Tipů, jak zlepšit svoji imunitu je všude nepřeberné množství. Důraz se klade především na vystavování těla chladu, pohyb v přírodě a mentální odolnost. Neméně důležitá je vhodná a vyvážená strava spolu s pitným režimem. V zimě nemáme moc chuť na studené nápoje, vyzkoušet můžete různé čaje připravené výluhem z bylin, dobře poslouží např. echinacea, mateřidouška nebo meduňka. 

V období krátkých dnů a nedostatku přirozeného světla je vhodné podpořit imunitu i některými doplňky stravy. 

Stravu vhodně doplníme

Sotva jsme ustáli období stresu před Vánoci, přehnala se přes nás tradiční chřipková epidemie spojená s různými respiračními obtížemi. Už vás nebaví být často nemocní nebo chodit do práce vybaveni nosními spreji a velkým balením kapesníků kvůli celoroční rýmě?

Pokud se stravujete víceméně vyváženě s dostatkem vlákniny a mléčných výrobků, můžete se posunout dále pomocí doplňků stravy.

Vše začíná a končí u množství stresu a únavy. Vystrašené a vyčerpané tělo se moc bacilům neubrání. Vhodné je proto do stravy přidat zejména hořčík, který úspěšně s oběma neduhy bojuje a bude se vám po něm lépe spát. V zimním období nás trápí také nedostatek světla, zde se zase hodí doplnit vitamin D. A pro lepší psychiku a obecně odolnost zařaďte i omega 3 mastné kyseliny. 

Mechanické budování obranyschopnosti

Pokud se chcete ve svém zlepšování imunity posunout ještě dále, můžete do své denní rutiny zkusit zařadit i otužování. Nejlepší je to samozřejmě v kádi s ledovou vodou, ne každý má však takové možnosti, a proto vhodně poslouží i ranní ledová sprcha. Otočte kohoutek doprava na maximum a začněte chodidly. Postupně se přesouvejte výše po těle, na závěr osprchujte i obličej. Začněte opatrně a zkuste zvyšovat počet hlubokých nádechů, po jejichž délku ve sprše vydržíte.  

Proti začínající rýmě se vyplatí použít i nosní konvičku s připraveným roztokem nebo solí. Vypadá to sice zvláštně a mnohé to na první pohled odradí, ale tato jogínská technika opravdu funguje a zaručí vám celý rok s volným nosem.