Vily, bydlení snů
Důležité je rozhodnutí, jak často budete vilu navštěvovat. Chcete ji mít pouze jako víkendový luxus, anebo zde chcete bydlet? Právě podle této základní otázky by se mělo odvíjet vybavení vily a spousta dalších věcí. Například dostupnost městskou hromadnou dopravou či terén, který k vile vede (pokud nepojedete hromadnou dopravou, ale automobilem).
Při výběru a koupi vily je samozřejmé se zaměřit na to, v jakém stavu se vila nachází. Je pořád lepší koupit dražší vilu, která vám nespadne na hlavu, než si za pár babek pořídit rozpadající se chatrč. Ale když máte správný nápad a můžete do „chatrče“ něco investovat, můžete si ji přetvořit na velmi útulný, úsporný, komfortní a pohodlný domov.
Při koupi vily důkladně zkontrolujte těsnost trubkových spojů, elektrické zapojení a jednotlivé zásuvky. Ujistěte se také, že vám vyhovuje umístění zásuvek, abyste pak nebyli zklamaní a naštvaní, až si budete chtít napíchnout notebook vedle postele, ale zásuvka bude na druhé straně místnosti.
Funkcionalistické vily
Funkcionalismus je architektonický sloh, který lze zařadit do obecného pojmu moderní architektura. Znamenalo to stavět domy podle jejich funkce a zároveň reagovat na požadavky průmyslu. Ve dvacátých a třicátých letech byl funkcionalismus vedoucím architektonickým slohem i v Československu.
Při stavbě se používají převážně nové materiály (šamotové cihly, železo nebo beton).
- Sloupy – moderní bylo stavět domy na sloupech, čímž se uvolní přízemí pro zeleň a volný pohyb
- Střešní zahrady – umožňuje budovat na střechách zahrady, jenž nahrazují prostor, který dům odebral na volné zahradě
- Volný půdorys – sloupy nesou síly všech podlaží – volné členění prostoru nenosnými příčkami
- Pásová oka – systém sloupů umožňuje vést dlouhá okna mezi sloupy
- Volné průčelí
Pokud nechcete stavět novou vilu, je dobrým nápadem pořídit si nějakou starší funkcionalistickou vilu. Kolem Prahy jich je spousta, stačí si jen pobrouzdat internetem.