Zateplení domu může pomoci šetřit energiemi a vašimi penězi
Zatímco pro některé osoby je zateplení způsobem, jakými může šetřit energie, pro jiné je motivem zejména finanční úspora. Když navíc využijete některý ze státních programů, jako je dotace na zateplení, nemusí být tyto stavební úspory tak drahé. Vždy ale počítejte s tím, že vše zaplatíte ze své kapsy. Vyřizování dotace nějakou dobu trvá a jen málokdy budete mít peníze od státu k dispozici dříve, než budete za danou úpravu platit.
Kudy uniká teplo?
Každý dům má několik slabin, kterými teplo uniká. Největší množství tepla uniká otvorem, na který se často zapomíná. Až 30 % tepla unikne střechou! Stejné množství tepla unikne také prostřednictvím obvodových zdí. Okolo 20 % tepla uniká nekvalitními okny. Naštěstí se dá získat i dotace na výměnu oken. A stejné množství tepla uniká také větráním. To ale rozhodně neznamená, že bychom přes zimu neměli větrat. Je to důležité pro naše zdraví i pro dosažení zdravého vzduchu uvnitř domu.
Nový dotační program: Nová zelná úsporám Light
Zateplení rovná se plíseň?
Často můžete narazit na názor, že zateplením domu se zvyšuje kondenzace par, což vede ke vzniku plísní. Není to ale pravda. Tento mýtus patří mezi nejčastější stavební mýty a stále ještě se ho nedaří vyvrátit. Je tomu naopak. Použitím správné izolace dochází ke snížení kondenzace par uvnitř konstrukce. To vede ke snížení výskytu plísní. Pokud nemáte zateplený dům a chcete se zbavit plísní uvnitř domu, víte tedy, jak na to.
Jak tlustá by měla být izolační vrstva?
Nejoblíbenějším materiálem, který se používá k zateplení, je bílý polystyren. Ten se dříve používal ve vrstvě 5 cm. V současné době už se zatepluje polystyrenem tlustým nejméně 10 cm. Pokud se vám tato vrstva zdá příliš silná, můžete sáhnout po šedém pěnovém polystyrenu, který je sice dražší, ale nabízí lepší tepelně-izolační vlastnosti. Díky tomu je možné použít tenčí vrstvu.