Společenské šaty podle již nové etikety

Vše se mění a společenská etiketa nezůstává pozadu. Šance společenského faux pas ale zůstává. Co si lze bez obav na ples obléknout a kdy se již dopouštíte společenského prohřešku?

Etiketa nám už dávno nekáže vyseknout pukrle při každém společenském setkání a nebudete z plesu vykázáni ani v případě, kdy si místo krinolínové sukně obléknete overal, i když se tak úplně nehodí. Ale skutečnost, že se již pravidla společenského oblékání netváří tak zarputile přísně jako kdysi ještě neznamená, že etiketa a módní prohřešky neexistují.

Na délce opravdu záleží

Správný dresscode na ples měl dlouho jednoduché pravidlo, kdy muž obléká smoking, pro ženu pak není jiná možnost než velké večerní. Dnes jsou bohužel šaty s délkou na zem již jen jednou z alternativ a to i pro hotové mistry etikety. Je to trochu škoda, že už tak nectíme pravidla. Nutit se tedy do večerní róby nemusíte. Šaty mají ale dosahovat minimálně tříčtvrteční délky a nikdy nemají sahat nad kolena.

Ples je vysoce formální, konzervativní událost a v minulosti to byly akce výhradně pro aristokratickou společnost. Neřídilo se jen podle dresscode, ale i vytříbeného bontonu. Je třeba si ujasnit, o jaký ples se jedná.A čtěte také pozorně pozvánky, mnohé vám napoví.

Black tie

Důležitá je úroveň plesu. Black tie znamená černou pro pánský smoking, ale pro dámy to neplatí. Dámské šaty mohou býtv barvách, ale i v decentních květinových vzorech. Skvělou volbou je stále červená, tedy přímo rudá barva, ale nesmí to být na velmi formální událost jako Ples v Opeře. Pokud byste zvolili ještě přehnaně dramatický satén, jde o jasné faux pas. Decentní jsou červené šaty z šifonu nebo organzy.

Creative black tie

Creative Black tie skýtá možnost kreativní alternativy, ale nutně nepodbízí k módním výstřelkům. K formální klasice lze přidat jisté prvky hravosti. Zde se jedná zejména o volbu materiálu. Ale raději zapomeňte na flitry. Volte bílou či rafinovanější jemné květinové vzory. Přehnaný teatrální efekt spolehlivě utlumí tmavý top, ale pozor na jeho délku, nikdy nesmí být vidět kůže. Stále se doporučuje délka na zem, může se objevit mírný rozparek i otevřená záda s malým průstřihem.Výsledný dojem celé róby stojí a padá na volbě správné podprsenky. Místo těch nalepovacích a nenápadných silikonových ramínek volte raději šaty s všitou podprsenku.

Overaly jsou tolerovanoualternativou společenských šatů, ale opravdu pouze tolerovanou. Neodpouští se špatná látka jako bavlna a nylon, které degradují overal. Volte hrubší a těžší materiál. Štíhlejší ženy volí výšku pasu v pase, ostatnípak snížený pasv úrovni boků.

White tie

Tradiční a nejhonosnější dresscode určený pro nejvýznamnější společenské události jako pražský Ples v Opeře. Dříve bylo White tie uniformou oscarové noci, nyní se filmové hvězdy oblékají do fraku a bílé košile již ojediněle. White tie pro ženy již není ve znamení krinolínové sukně a upnutého korzetu. Je přípustné si obléknout bohatou sukni a zajímavý top, který lze doplnit kvalitním kašmírovým svetrem.