Cestování s dětmi. Jak je zabavit v autě nebo ve vlaku?

Rodinný výlet nebo dovolená zní samozřejmě vždy skvěle. Zkušení rodiče ale ví, že cílové stanici vždy předchází fáze cesty, kterou ne každé dítě snáší bez obtíží. Aby se vaše cestování s dětmi neproměnilo v noční můru, využijte některé z chytrých tipů, díky kterým nebude vašim dětem během cesty nic chybět a nebude se ani nudit. 

Jídlo a pití 

Základem cestování s dětmi je uspokojení jejich základních potřeb, mezi které patří i pití a jezení. Vždy tedy v autě mějte připraveno pití a vhodné jídlo, které se dá konzumovat snadno i v autě. Ideální je takové, které moc nedrobí a nepotřebujete k němu lžičku ani příbor. Zkusit můžete přesnídávkové kapsičky, ovoce, případně samozřejmě i nějakou tu sladkost.  

Povídejte si 

Zní to možná zvláštně a příliš jednoduše, ale jistě vás překvapí, jak moc děti nadchne i obyčejné povídání – o tom co v nedávnu zažily, ale ještě lépe o tom, co je čeká v cíli vaší cesty, co by chtěly podnikat nebo na co se těší. 

Písnička pro dobrou náladu 

Hudbu v autě miluje snad každý, a děti nejsou výjimkou. Vyberte vaše oblíbené písničky a zpívejte si s dětmi. Uvidíte, že se během vteřiny změní jejich nálada a zabaví se. Volit přitom nemusíte zdaleka jen písně dětské. 

Vezměte knihy 

Velké i malé snadno zabavíte pomocí knihy, kterou můžete buď číst, nebo si jen prohlížet obrázky a komentovat, co je na nich – samozřejmě podle věku dětí. Dětem můžete dávat i hádanky a úkoly – aby například na obrázku našly věc A nebo B. 

Hry 

I v omezených podmínkách auta či vlaku můžete s dětmi hrát hry. Pokud neřídíte, škála je pestrá – od karetních her, až po nejrůznější deskové hry (které seženete i v magnetické podobě právě pro účely cestování). Pokud řídíte, můžete zkusit slovní fotbal, nebo si i s menšími dětmi vyzkoušejte pátrací hru „kdo první uvidí“, při které zapojíte i okolní krajinu. Hledat můžete první bílý dům, první červené auto, první dopravní značku, pole s máky, zastávku, nebo zvíře. 

Moderní technologie 

Pokud vás čeká několikahodinová cesta do zahraničí, nestyďte se využít moderních technologií. Pohádka na tabletu nebo hra na telefonu jednou za rok uškodí jistě méně než rozmrzelé hlučící dítě, které vás bude vyrušovat od řízení. Pokud vaše děti rády telefonují, můžete jim také vytočit oblíbenou babičku nebo tetičku, které dítě na chvíli rozptýlí.