Jak vybrat garnýže?

Záclonových tyčí je dnes velká spousta. Stále je ale třeba počítat s tím, že z obrovského množství produktů se pro vaše účely hodí jen několik kousků. Jak si vybrat, abyste na poprvé trefili přesně to, co potřebujete? 

Rozměry

Změřte si, jak dlouhé garnýže budete potřebovat. Právě délka je jedním z limitujících zadání při výběru garnýže. Vždy se proto podívejte, zda je vámi zvolená záclonová tyč dostatečně dlouhá. 

Jedna nebo dvě tyče

Dále budete potřebovat vědět, zda se pro vaše účely bude hodit pouze jedna záclonová vitrážová tyč, nebo zdá máte v plánu použít i závěs. Kdybyste již nyní věděli, že nad závěsem uvažujete i výhledově, ihned si pořiďte garnýže se dvěma konzolemi. 

Správný průměr

Nyní se dostáváme snad k nejdůležitějšímu bodu. Průměr garnýže totiž určuje nejen její vzhled, ale především její potřebnou nosnost. Pokud tedy máte garnýž s průměrem okolo 16 milimetrů, nepočítejte s tím, že vám unese dlouhou záclonu i závěs najednou. Pro tyto účely se hodí záclonové tyče s průměrem, který začíná na 20 milimetrech. Některé garnýže mají průměr i okolo 25 milimetrů, nebo i větší. Mají poté vznešenější vzhled, působí jako prvek bytového designu, a unesou i delší záclony a závěsy. 

Materiál

Materiál je další významnou položkou, kde se budete rozhodovat. Přejete si nadčasové kovové nebo dřevěné garnýže? Zde sice bude cena o něco větší než u garnýží z plastu, budete mít ale jistotu, že vydrží skutečně dlouho a snesou i větší zatížení. 

Tvar garnýže

Přemýšlíte nad vhodným tvarem garnýže? Klasické garnýže mají většinou kruhový průměr, setkat se ale můžete i se čtvercovým nebo obdélníkovým profilem. Je jen na vás, jaké zadání výrobci dáte. 

Ozdobné okraje? 

Nyní tvoříte celek vašeho bytového designu. Slaďte garnýže s celkovým pojetím místnosti a vybírejte ozdobné prvky, které se k vám nejlépe hodí. Koncovky mohou být jednoduché, ale také zdobené například krystaly. 

Dejte si záležet a výsledek bude perfektní.