Vyberte vhodný plot pro vaši zahradu

Ohraničení pozemku je nutné provést alespoň opticky, aby na vaši zahradu nevstupovaly nezvané návštěvy, vaše děti byly v bezpečí a stejně tak i domácí mazlíčci. Plotem jasně vymezujete svůj vlastní prostor a říkáte ostatním, aby vás nejprve požádali, než vejdou k vám na pozemek. Jaký plot ale vybrat, aby vám vyhovoval dlouhodobě? 

Zděný plot 

Pokud si jste jisti, že do budoucna nebudete s hranicemi pozemku nijak výrazně manipulovat, můžete se rozhodnout pro zděný plot. Ten je finančně nejnáročnějším řešením, ale zároveň je velmi odolný. Do vaší zahrady nebude vidět z ulice, zachováte si soukromí, a pokud máte neposedného domácího mazlíčka, nemusíte se bát, že by plot poškodil a utekl. V případě, že máte větší psy, malé děti nebo si libujete ve vlastním soukromí, je to pro vás ideální varianta.  

Plot ze dřeva 

Jedná se o další z nejčastějších variant. Dřevo je dostupné, dlouhodobě udržitelné a dovoluje plaňky uspořádat libovolně podle toho, zdali chcete snížit nebo zvýšit viditelnost ze zahrady, nebo naopak dovnitř. Nevýhodou je ovšem skutečnost, že budete muset neustále plot natírat. Pokud nevyberete tvrdé a kvalitní dřevo, může se stát, že po několikáté zimě bude nutné materiál zcela vyměnit.  

Kované varianty 

Takovými ploty se pyšní především luxusní domy s cihlovými doplňky. Jen málo zlodějů si dovolí přelézt plot, který má šikovné kování s ostrými hroty. Je ovšem velice těžký a musíte vybrat odolný kov. Ten je mnohdy ještě dražší než kameny a cihly. Pokud si navíc přejete precizní práci, budete muset zaplatit za kováře, který si s designem vyhraje. Jakmile ale budete mít hotovo, plot vás bude těšit velmi dlouho.  

Živý plot 

Pokud vám jde jen o optické oddělení a se sousedy máte dobré vztahy, můžete se rozhodnout pro plot z keřů a speciálních stromků. Místo natírání ovšem počítejte s pravidelným zastřiháváním, hnojením, zaléváním a údržbou. Vždy proto myslete na podnebí, ve kterém žijete, a podle toho vybírejte vhodné rostliny. V ideálním případě se poraďte se zahradníkem nebo architektem, který se věnuje exteriéru.